"To agresywne natarcie". Rosyjskie MSZ o wideokonferencji opozycji z dyplomatami UE

Świat
"To agresywne natarcie". Rosyjskie MSZ o wideokonferencji opozycji z dyplomatami UE
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Rosja, rzeczniczka MSZ: wideokonferencja opozycji z dyplomatami UE to atak na Rosję

Jako "kontynuację agresywnego natarcia na Rosję" określiła w poniedziałek rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa wideokonferencję, zorganizowaną w tym dniu przez polskie przedstawicielstwo przy UE z udziałem przedstawicieli opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

"Przedstawicielstwo Polski przy UE zorganizowało spotkanie online z przedstawicielami tzw. opozycji rosyjskiej" - powiedziała Zacharowa w telewizji państwowej Rossija 1. Podkreśliła, że udział w spotkaniu brała "nie tylko Polska i nie tylko kraje UE, których było ponad 20", ale że również "podłączyły się USA i Wielka Brytania".

 

ZOBACZ: Nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród nich m.in. Thunberg i Nawalny

 

Rzeczniczka MSZ dodała następnie, że "tzw. zachodni partnerzy" Rosji w ten sposób "kontynuują swoje absolutnie bezprawne, agresywne natarcie na nas (tj. na Rosję - red.)".

 

Zacharowa zauważyła, że jeden ze współpracowników Nawalnego, Władimir Aszurkow, figuruje na opublikowanym niedawno nagraniu wideo, na którym zarejestrowano jego rozmowę z przedstawicielem służb specjalnych W. Brytanii. Tematem tej rozmowy były fundusze na różne projekty, z których jeden "miał na celu dyskredytację rosyjskiego systemu bankowego" - oznajmiła Zacharowa.

Zachód musi mówić wspólnym głosem

Podczas poniedziałkowej wideokonferencji ze współpracownikami Aleksieja Nawalnego dyplomaci państw UE ocenili, że w sprawie aresztowania opozycjonisty Zachód musi mówić wspólnym głosem.

 

Udział w spotkaniu online wzięli ambasadorowie i zastępcy ambasadorów 27 krajów członkowskich, przedstawiciele Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Komisji Europejskiej, gabinetu szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, a także ambasadorowie Ukrainy, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA.

 

ZOBACZ: Nawalny opublikował wideo z komisariatu. "Nie rozumiem, co się dzieje"

 

Nawalnego reprezentowali bliscy współpracownicy: kierujący siecią jego regionalnych sztabów Leonid Wołkow i prezes Fundacji Walki z Korupcją Władimir Aszurkow.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie