"Dalekie od satysfakcjonujących". Szef dyplomacji UE o stosunkach z Rosją

Świat
"Dalekie od satysfakcjonujących". Szef dyplomacji UE o stosunkach z Rosją
PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY HANDOUT
Szef dyplomacji UE Josep Borrell

Szef dyplomacji UE Josep Borrell oświadczył, że "daleki od satysfakcjonującego" stan stosunków z Rosją wymaga, by kanały dyplomatyczne pozostały otwarte. Hiszpan podsumował w ten sposób swoją zakończoną w sobotę trzydniową wizytę w Moskwie.

W komunikacie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, wydanym po zakończeniu wizyty, Borrell podkreślił, że dialog z Rosją powinien być kontynuowany "nie tylko by deeskalować kryzysy i incydenty, ale by prowadzić bezpośrednie wymiany zdań, przekazywać stanowcze i szczere wiadomości, tym bardziej kiedy relacje są dalekie od satysfakcjonujących".

 

Zapowiedział, że zda relację z wyników wizyty podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE 22 lutego.

 

Dyskusja na temat uwięzienia Nawalnego

 

W oświadczeniu Borrell zaznaczył, że przekazał szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi "głębokie zaniepokojenie Unii Europejskiej w sprawie pogarszającej się sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Rosji i celowych prób uciszenia głosów krytycznych, NGO i społeczeństwa obywatelskiego". Hiszpan miał też oznajmić, że unijni ministrowie spraw zagranicznych odbędą dyskusję na temat dalszych działań w reakcji na uwięzienie przez rosyjskie władze opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

 

Choć wbrew początkowym zapowiedziom Borrell nie spotkał się z Nawalnym, szef dyplomacji UE podkreślił, że w trakcie wizyty "unijni dyplomaci utrzymywali kontakt z prawnikami Nawalnego". Przed powrotem do Brukseli Borrell oddał cześć zamordowanemu w Moskwie w 2015 roku opozycjoniście, a wcześniej wicepremierowi Borysowi Niemcowowi.

 

ZOBACZ: Nie doszło do spotkania szefa unijnej dyplomacji z Nawalnym. Mogłoby stworzyć "błędne wrażenie"

 

Szef unijnej dyplomacji dodał również, że potępił wydalenie z Rosji trojga dyplomatów z Polski, Szwecji i Niemiec i podkreślił solidarność z tymi krajami.

 

Podczas rozmów z Ławrowem Borrell poruszyć miał też m.in. kwestie rosyjskich działań na Ukrainie i "konieczności uszanowania demokratycznego wyboru narodu białoruskiego". Jednocześnie dyskutował na temat możliwej współpracy w "kluczowych obszarach" takich jak innowacje i badania, zmiany klimatyczne i zdrowie publiczne.

 

Ostra krytyka

 

Wizyta Borrella w Moskwie spotkała się z ostrą krytyką komentatorów, którzy zwracali uwagę na słowa Ławrowa o UE jako o mało solidnym partnerze oraz na decyzję o wydaleniu dyplomatów podczas wizyty Hiszpana. Jak powiedział jeden z europejskich dyplomatów, wizyta zakończyła się "gorzej, niż przewidywali najwięksi pesymiści", a przedstawiciel UE został w Moskwie "upokorzony".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie