Kwarantanna w Atenach z powodu wzrostu liczby zachorowań na Covid-19

Świat
Kwarantanna w Atenach z powodu wzrostu liczby zachorowań na Covid-19
PAP/EPA/ALEXANDROS VLACHOS
Premier Grecji z wizytą w szpitalu w Atenach

Z powodu wzrostu liczby zachorowań na Covid-19 premier Grecji Kyriakos Micotakis ogłosił we wtorek wprowadzenie kwarantanny w regionie administracyjnym Attyki, w którym położona jest stolica kraju - Ateny. Do końca lutego zamknięte pozostaną szkoły, kościoły i niektóre sklepy.

W Atenach, w których mieszka ponad jedna trzecia populacji liczącego blisko 11 mln kraju, otwarte mają pozostać tylko apteki, supermarkety, sklepy spożywcze, piekarnie i stacje benzynowe - informuje agencja AFP.

 

Nieczynne będą również szkoły, które zaledwie dwa tygodnie temu wznowiły swoją działalność po dwumiesięcznej przerwie.

 

Nowe warianty koronawirusa

 

Ograniczenia mają potrwać od czwartku do końca lutego - przekazał Micotakis w transmitowanym przez telewizję przemówieniu. Wprowadzenie nowych restrykcji tłumaczył wzrostem liczby hospitalizacji chorych na Covid-19 w Attyce i pojawieniem się nowych, bardziej zaraźliwych, wariantów SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Niemcy. Merkel chce przedłużenia lockdownu do początku marca

 

Grecja, która podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa radziła sobie relatywnie lepiej niż inne kraje Europy, wprowadziła surowsze ograniczenia w listopadzie, po tym, gdy rosnąca liczba infekcji zaczęła grozić paraliżem osłabionego przez dekadę kryzysu finansowego systemu opieki zdrowotnej - przypomina Reuters.

 

Premier zapowiedział również, że w ciągu następnych dwóch miesięcy koronarestrykcje mogą być luzowane lub zacieśniane w zależności od sytuacji.

 

W Grecji między godz. 21 a 5 rano obowiązuje godzina policyjna, od zeszłego tygodnia w niektórych regionach, w tym w Attyce, została ona wydłużona w weekendy i zaczyna się wówczas o 18.

 

Liczba zakażeń i zgonów w Grecji

 

W ciągu ostatniego tygodnia w Grecji każdego dnia diagnozowano średnio tysiąc infekcji koronawirusem i było ich o blisko 40 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu - wynika z zestawienia agencji Reutersa. Każdego dnia na Covid-19 umierało też średnio 24 chorych, liczba ofiar epidemii również zwiększyła się w stosunku do poprzedniego tygodnia.

 

Od początku pandemii SARS-CoV-2 zakaziło się tam ponad 164 tys. osób, 6017 z nich zmarło.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie