Nowe władze anulują decyzje Trumpa. USA wesprą WHO w walce z pandemią

Świat
Nowe władze anulują decyzje Trumpa. USA wesprą WHO w walce z pandemią
wikimedia/United States Mission Geneva
WHO otrzyma wsparcie od Stanów Zjednoczonych

USA zaangażują się w prace Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące globalnej walki z pandemią koronawirusa, w tym w rozwój programu testów, diagnostyki i szczepień - poinformował we wtorek przedstawiciel amerykańskiego resortu zdrowia Colin L. McIff.

McIff, który jest p.o. dyrektora ds. zagadnień globalnych w ministerstwie zdrowia i usług społecznych, wypowiadał się podczas wirtualnego spotkania WHO.

 

ZOBACZ: Biden odwołuje decyzje Trumpa ws. aborcji

 

- Pragniemy podkreślić przywiązanie Stanów Zjednoczonych do multilateralizmu i naszej wspólnej sprawy, aby (wspólnie) reagować na pandemię i poprawić stan światowego zdrowia publicznego - oznajmił McIff.

 

Spotkanie WHO poświęcone jest m.in. zdobyciu środków na sfinansowanie programu działającego pod egidą Organizacji zwanego ACT, którego celem jest zwiększenie globalnego dostępu do środków walki z pandemią, w tym programu testów, diagnostyki i szczepień. Niedobór środków w budżecie ACT sięga obecnie 27 mld dolarów - podaje Reuters.

 

WHO przyjęło decyzję z zadowoleniem

 

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że przyjmuje z zadowoleniem decyzję Waszyngtonu, dotyczącą zaangażowania się w program ACT i z satysfakcją oczekuje na zacieśnienie współpracy z USA.

 

ZOBACZ: Powrót USA do porozumienia paryskiego. Merkel zadowolona z decyzji Bidena

 

W kwietniu 2020 roku poprzedni prezydent USA Donald Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia (WHO), do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Wcześniej USA były płatnikiem największych składek na WHO. Trump ogłosił też zamiar wycofania Ameryki z tej organizacji.

 

Nowy prezydent Joe Biden zapowiedział już podczas kampanii wyborczej, że unieważni decyzję USA o wyjściu z WHO. Już nazajutrz po inauguracji nowego prezydenta dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny Bidena, oświadczył, że USA pozostaną członkiem WHO i będą w pełni uczestniczyć w pracach Organizacji.

 

Fauci poinformował też, że USA przyłączą się również do programu COVAX, którego zadaniem jest dostarczenie szczepionek na Covid-19 najuboższym krajom świata. Działa on pod auspicjami WHO i organizacji GAVI, która pomaga w uzyskaniu dostępu do szczepień państwom o niskich dochodach.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie