Powrót USA do porozumienia paryskiego. Merkel zadowolona z decyzji Bidena

Świat
Powrót USA do porozumienia paryskiego. Merkel zadowolona z decyzji Bidena
PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL, PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
Angela Merkel zaprosiła Joe Bidena, by przyjechał do Niemiec, gdy sytuacja epidemiczna będzie w tym kraju lepsza

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z nowym prezydentem USA Joe Bidenem pogratulowała mu objęcia urzędu. Ponadto "z zadowoleniem" przyjęła powrót USA do porozumienia paryskiego i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz zaprosiła go do jej kraju.

Kanclerz Niemiec i prezydent USA w poniedziałek zgodzili się, że konieczne są "wzmożone międzynarodowe wysiłki", aby poradzić sobie z pandemią koronawirusa.

 

ZOBACZ: Forum w Davos. Przywódca Chin przestrzegł przed "nową zimną wojną"

 

Merkel zapewniła też, że Niemcy są gotowe wziąć na siebie odpowiedzialność za realizację zadań międzynarodowych wraz z partnerami europejskimi i transatlantyckimi - podała telewizja ARD.

 

Rozmawiali także o sytuacji w Afganistanie i Iranie

 

Kolejnymi tematami rozmowy były kwestie związane z polityką zagraniczną, zwłaszcza z sytuacją w Afganistanie i Iranie, a także polityka handlowa i klimatyczna. Szefowa rządu Niemiec z zadowoleniem przyjęła decyzję USA o powrocie do porozumienia klimatycznego z Paryża.

 

Kanclerz zaprosiła też Bidena do złożenia wizyty w Niemczech, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Biden dzwonił już w sobotę do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, a w niedzielę do prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie