Pierwszy od wielu tygodni Anioł Pański z udziałem wiernych. Papież mówił o ochronie życia

Świat
Pierwszy od wielu tygodni Anioł Pański z udziałem wiernych. Papież mówił o ochronie życia
PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Od końca zeszłego roku papież odmawiał południową modlitwę samotnie w bibliotece, skąd transmitowały ją watykańskie media.

- Naszemu społeczeństwu trzeba pomagać w uzdrowieniu ze wszystkich ataków na życie, by było ono chronione w każdej fazie - powiedział w niedzielę papież Franciszek. Po długiej przerwie odmówił modlitwę Anioł Pański wraz z wiernymi na placu Świętego Piotra.

Po wielu tygodniach Franciszek ponownie stanął w oknie Pałacu Apostolskiego, by odmówić modlitwę z wiernymi. - I znów na placu - powiedział, witając wszystkich - Jestem zadowolony, że znowu was widzę.

 

Od końca zeszłego roku papież odmawiał południową modlitwę samotnie w bibliotece, skąd transmitowały ją watykańskie media.

 

"By rozkwitła na nowo wiosna chłopców i dziewczynek"

 

Papież nawiązał do obchodzonego w niedzielę we Włoszech Dnia dla Życia, którego temat w tym roku to "Wolność i życie". - Przyłączam się do biskupów włoskich, przypominając, że wolność jest wielkim darem, jaki dał nam Bóg, by poszukiwać i osiągać dobro swoje i innych, począwszy od pierwszorzędnego dobra życia - mówił Franciszek.

 

- Naszemu społeczeństwu trzeba pomagać w uzdrowieniu ze wszystkich ataków na życie, by było ono chronione w każdej fazie - podkreślił.

 

ZOBACZ: Papież: przemoc wobec kobiet to upadek całej ludzkości

 

Jego zdaniem niepokojąca jest "zima demograficzna" we Włoszech, gdzie - jak przypomniał - "liczba urodzeń spadła, a przyszłość jest zagrożona". - Starajmy się, aby ta demograficzna zima skończyła się i by rozkwitła na nowo wiosna chłopców i dziewczynek - apelował.

 

Franciszek mówił też o przypadającym 11 lutego Światowym Dniu Chorego. Podkreślił, że "troska o wszystkich chorych nie jest dla Kościoła działalnością opcjonalną, czymś dodatkowym", ale "stanowi integralną część jego misji".

 

- Rzeczywistość, w jakiej żyjemy na całym świecie z powodu pandemii (koronawirusa) czyni ten przekaz o koniecznej misji Kościoła szczególnie aktualnym - podkreślił papież. - Nie zapominajmy, że patrzenie na drugą osobę z góry dozwolone jest tylko wtedy, gdy podaje się jej rękę, by pomóc jej wstać. To jest misja Kościoła". Franciszek zauważył, że Jezus pokazuje swoje panowanie "nie z dystansu, ale w bliskości, czułości, współczuciu".

 

Ojciec Święty zaapelował także o podjęcie działań w związku z "dramatyczną sytuacją", w jakiej znaleźli się migranci, zwłaszcza nieletni, na tzw. bałkańskim szlaku. - Niech tym kruchym i bezbronnym istotom nie zabraknie potrzebnej opieki i preferencyjnych kanałów humanitarnych - wezwał.

 

Papież modli się za Birmę

 

Papież wyraził zaniepokojenie sytuacją w Birmie, gdzie doszło niedawno do zamachu stanu, i poprosił o modlitwę za kraj, który odwiedził w 2017 roku. - W tym tak delikatnym momencie pragnę raz jeszcze zapewnić o mojej duchowej bliskości, modlitwie i solidarności z narodem - podkreślił.

 

ZOBACZ: Birma: armia przejęła władzę. Aresztowano laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla

 

- Modlę się o to, aby ci, którzy są odpowiedzialni za kraj ze szczerą chęcią oddali się na służbę dobru wspólnemu, krzewiąc sprawiedliwość społeczną i stabilność państwową na rzecz harmonijnego współistnienia demokratycznego - dodał.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie