Papież ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Świat
Papież ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Ogłaszając swoją decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, Franciszek podkreślił, że ich głos jest cenny

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jak ogłosił w niedzielę, zwracając się do wiernych po modlitwie Anioł Pański, święto to będzie obchodzone w czwartą niedzielę lipca.

Po raz kolejny w minionych tygodniach papież zwrócił się do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim, co ma związek z obowiązującymi restrykcjami sanitarnymi. Tym razem nie był jednak sam; towarzyszyło mu czworo dzieci z diecezji rzymskiej.

 

Ogłaszając swoją decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, Franciszek podkreślił, że ich głos jest cenny, "ponieważ wyśpiewuje chwałę Bogu i strzeże korzeni narodów". Dziadkowie "przypominają nam, że starość jest darem - zaznaczył papież. - Są oni ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary".

 

Święto w czwartą niedzielę lipca

 

- Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni. Dlatego postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Jezusa - przekazał papież.

 

Zauważył, że ważne jest to, aby dziadkowie spotykali się z wnukami. "Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód" - dodał.

 

ZOBACZ: Watykan: szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, muszą być dostępne dla wszystkich

 

W papieskiej bibliotece było też czworo dzieci z diecezji rzymskiej, uczestniczących w corocznej inicjatywie Karawana Pokoju. Tematem tegorocznej są słowa "Pokój jest wiadomością".

 

W wygłoszonych przemówieniach dzieci mówiły o przykrych konsekwencjach pandemii w ich codziennym życiu oraz akcjach dobroczynnych na rzecz potrzebujących. Franciszek przypomniał, że co roku dzieci wypuszczały z tej okazji balony z papieskiego okna. - Ale dzisiaj jesteśmy tu zamknięci i nie można tego zrobić - zauważył, deklarując, że zwyczaj ten powróci w przyszłym roku.

 

Na placu Świętego Piotra zgromadziła się w południe dość duża grupa osób, które słuchały transmisji z papieskiej biblioteki.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie