W piątek wieczorem zbiera się zarząd PO. O czym będą mówić?

Polska
W piątek wieczorem zbiera się zarząd PO. O czym będą mówić?
Polsat News
W piątek wieczorem zbiera się zarząd krajowy PO

W piątek wieczorem zbiera się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej. Głównym tematem ma być sobotnia impreza programowa partii, choć nie można wykluczyć, że pojawi się temat aborcji.

Według polityków PO zarząd krajowy zbiera się na "technicznym" posiedzeniu, związanym z planowaną na sobotę imprezą programową PO, podczas której głos mają zabrać przewodniczący PO Borys Budka i prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski.

 

Nie można wykluczyć, że poruszony zostanie temat tzw. ustawy antyaborcyjnej. Podczas ostatniego, poniedziałkowego zarządu powołano kobiecy zespół pod kierownictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, który ma rekomendować władzom partii m.in. stanowisko w sprawie ustawy o planowaniu rodziny. Z informacji wynika, że zespół ten opowiada się za daleko idącą liberalizacją tej ustawy, z jednoczesnym zapewnieniem edukacji seksualnej i refundacji antykoncepcji.

 

Aborcja do 12. tygodnia ciąży?

 

Podobny pogląd wyrażają także członkowie zarządu PO spoza zespołu, tacy jak Sławomir Neumann, Sławomir Nitras czy Jacek Protas, z którymi rozmawiała PAP. Ich zdaniem nie ma obecnie powrotu do obowiązującego od 1993 r. tzw. kompromisu aborcyjnego, a ustawa w obecnym kształcie powinna być zliberalizowana. Przeważa pogląd, że dobrym rozwiązaniem byłaby legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży, jednak pod pewnymi warunkami.

 

ZOBACZ: Dziemianowicz-Bąk: potrzebna dekryminalizacja pomocy w aborcji

 

List do władz PO wystosował w czwartek znany z konserwatywnych poglądów poseł Ireneusz Raś. W liście wezwał do działań na rzecz przywrócenia dotychczasowego kompromisu aborcyjnego. Przestrzegł jednocześnie przed zajmowaniem w tej sprawie stanowiska bliższego Lewicy. "Zmuszanie kobiety do rodzenia dziecka, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, jest nieludzkie i stanowi rażące naruszenie praw człowieka. W tym zakresie protestujące kobiety powinny uzyskać nasze wsparcie. Czymś innym jest jednak zgoda na tzw. aborcję na życzenie, czego domagają się środowiska radykalnej lewicy" - napisał Raś.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie