Ryszard Szurkowski pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. "Był ikoną"

Polska
Ryszard Szurkowski pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. "Był ikoną"
PAP/Piotr Nowak
Msza Święta w intencji Ryszarda Szurkowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Zmarły w poniedziałek słynny kolarz Ryszard Szurkowski został pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. "Dla milionów kibiców w Polsce i za granicą był ikoną i niedoścignionym mistrzem" - napisał prezydent w liście.

Odznaczenie przekazał żonie zmarłego prezydencki minister Adam Kwiatkowski na początku mszy świętej żałobnej, która odprawiana jest w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

"W jego osobie żegnamy dzisiaj jednego z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych sportowców polskich XX wieku. Dla milionów kibiców w Polsce i za granicą był ikoną i niedoścignionym mistrzem kolarstwa szosowego" - napisał prezydent w liście.

 

"Postać wyjątkowa i ważna"

 

Jak przypomniał, za sprawą Szurkowskiego i jego kolegów w latach 70. starty kolarzy wzbudzały emocje podobne jak występy "Orłów Górskiego" na boiskach piłkarskich.

 

ZOBACZ: Zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz

 

"Za te wszystkie piękne, radosne wspólnotowe przeżycia chcę dziś w imieniu całego naszego narodu z serca podziękować. Ryszard Szurkowski pozostał postacią wyjątkową i ważną także dla moich rówieśników i późniejszych pokoleń" - dodał prezydent.

 

Uroczystości pogrzebowe Szurkowskiego odbędą się 13 lutego w kościele oraz na cmentarzu przykościelnym w Wierzchowicach koło Świebodowa, jego rodzinnej miejscowości.

 

Mistrz świata

 

Zmarły w poniedziałek w wieku 75 lat Szurkowski w 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. Interesowały się nim czołowe grupy zawodowe, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.

 

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później w igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.

 

ZOBACZ: Ryszard Szurkowski miał wypadek podczas wyścigu. Legendarny polski kolarz jest sparaliżowany

 

Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11).

 

W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie