Nie żyje Teresa Żabińska-Zawadzki. O jej rodzinie powstał film

Polska
Nie żyje Teresa Żabińska-Zawadzki. O jej rodzinie powstał film
Fot. FB Teresa Żabińska-Zawadzki
Warszawa: nie żyje Teresa Żabińska-Zawadzki, córka dyrektora ZOO, który uratował setki Żydów

Wczorajszej nocy w wieku 77 lat odeszła Teresa Żabińska-Zawadzki, córka Jana i Antoniny Żabińskich, odznaczonych medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów - poinformował w niedzielę na Facebooku stołeczny ogród zoologiczny.

W krótkiej informacji zamieszczonej na profilu ogrodu podkreślono, że Teresa Żabińska-Zawadzki urodziła się w 1944 r. w Warszawskim ZOO.

 

ZOBACZ: Zmarła Maria Koterbska, legenda polskiej piosenki

 

Jej rodzice Jan, który był organizatorem i wieloletnim dyrektorem ogrodu zoologicznego, oraz matka Antonina uratowali od śmierci ponad 300 Żydów z warszawskiego getta. Ukrywali ich na terenie ZOO. Miejsce schronienia zapewniali także osobom chorym psychicznie, którym groziła eksterminacja ze strony Niemców oraz harcerzom Szarych Szeregów szukającym kryjówek po akcjach przeciw okupantowi.

 

 

"Teresa Żabińska część życia spędziła w Danii, ale kilkanaście lat temu wróciła do rodzinnej Warszawy. Nie tylko pierwsze, ale i ostatnie lata Jej życia naznaczone były troską o ojczyznę i dbałość o pamięć rodziców" - czytamy na Facebooku ZOO.

 

O heroicznej działalności państwa Żabińskich powstał w 2017 r. film pt.: "Azyl". 

ms/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie