Wymiana zdań podczas konferencji. Posłowie KO żądają komisji śledczej ws. walki z pandemią

Polska
Wymiana zdań podczas konferencji. Posłowie KO żądają komisji śledczej ws. walki z pandemią
Polsat News
KO chce komisji śledczej

Żądamy powołania komisji śledczej ds. działań państwa w związku z epidemią Covid19, oczekujemy, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu został rozpatrzony wniosek w tej sprawie - oświadczyli posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński informując zarazem, że są kandydatami KO do tej komisji.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przeprowadzili w czwartek kontrolę poselską w spółce PL2012plus, zajmującej się szpitalem tymczasowym na Stadionie Narodowym. Po kontroli spotkali się z dziennikarzami przed stadionem na konferencji prasowej, podczas której doszło do wymiany zdań między nimi a prezesem Pl2012plus.

 

ZOBACZ: "Dość medialnego picu, otworzyć gospodarkę". Posłowie opozycji apelują do rządu

 

Podczas konferencji Joński i Szczerba poinformowali, że ich największe wątpliwości budzi fakt, że przed tygodniem podczas spotkania z szefem KPRM Michałem Dworczykiem otrzymali informację, że koszty przygotowania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym to ok. 18 mln zł, tymczasem z informacji przekazanej im w czwartek wynika, że koszty przygotowania i organizacji szpitala narodowego urosły do 29 mln zł.

 

"Tak nie może być"

 

- 11 milionów w ciągu jednego tygodnia, tak nie może być - powiedział Szczerba. Dodał, że na Stadionie Narodowym, by stworzyć szpital, "nic nie trzeba było robić". - Dostarczyć łóżka, dostarczyć instalacje do gazu medycznego, zrobić recepcje, zatrudnić ludzi i przyjmować pacjentów, a z tym ostatnim jest największy problem - powiedział poseł KO.

 

Podział tych 29 milionów, jak zaznaczył Szczerba, powinien znajdować się w Biuletynie Zamówień Publicznych. - Naszym rodakom należą się informacje, na co idą ich pieniądze i takie pytanie stawiamy dziś premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - dodał Joński.

 

W pewnym momencie do prowadzących konferencję posłów KO podszedł prezes Pl2012plus Włodzimierz Dola, by - jak powiedział - "sprostować nieprawdziwe informacje, którymi posłowie wprowadzają opinię publiczną w błąd".

 

Zapewniał, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym leczy pacjentów, a dodatkowo szczepionych jest w nim ok. tysiąc osób dziennie. - Każda złotówka, która została wydana przez spółkę stadionową została wydana z poszanowaniem prawa - podkreślał Dola.

 

WIDEO: Wymiana zdań na konferencji prasowej pod Stadionem Narodowym

  

"Rozbieżności w kwotach"

 

Wyjaśniał, że "rozbieżności w kwotach, które podają posłowie wynikają z tego, że niedokładnie czytają dokumenty, które dostają" - 18 milionów zł to bowiem kwota za adaptację Stadionu Narodowego na potrzeby szpitala, zaś 29 milionów zł to kwota za adaptację i funkcjonowanie szpitala.

 

Posłowie Joński i Szczerba replikowali, że oczekują szczegółowej informacji, jakie koszty cząstkowe składają się na kwotę 29 milionów. Prezes Pl2012plus odpowiedział, że to jest tajemnica przedsiębiorstwa, którą mógłby ujawnić wyłącznie na podstawie wyroku sądowego. - Działamy na rynku obiektów wielofunkcyjnych, ujawnienie stawek stawiałoby w przyszłości spółkę w niekorzystnej pozycji negocjacyjnej wobec przyszłych klientów - wyjaśniał Dola.

 

Nie zadowoliło to posłów argumentujących, że ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora daje im podstawy do żądania informacji o tych kosztach. - Będziemy konsekwentni i dokładnie się dowiemy, na co poszła każda złotówka - zapowiedział Joński.

 

Szczerba podkreślał, że aby wyjaśnić te wszystkie wątpliwości, a także inne związane z działalnością państwa w związku z epidemią Covid-19, takie jak zakup respiratorów czy szczepionek, potrzebna jest komisja śledcza.

 

- Jeszcze w lutym odbędzie się posiedzenie Sejmu. Z panem posłem Jońskim zostaliśmy wyznaczeni przez klub Koalicji Obywatelskiej do zasiadania w tej komisji, by każdą wątpliwą sprawę wyjaśnić transparentnie i do końca - stwierdził Szczerba. - Oczekujemy od marszałek Sejmu skierowania projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej pod te obrady Sejmu. Nie możemy czekać - dodał.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie