Ministerstwo Rolnictwa: kolejne norki zakażone koronawirusem

Polska
Ministerstwo Rolnictwa: kolejne norki zakażone koronawirusem
Polsat News
Zgodnie z przepisami całe stado podlega likwidacji.

Uzyskano kolejne pozytywne wyniki badań na obecność SARS-CoV-2 u norek z fermy w powiecie kartuskim - podało w czwartek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołując się na informacje Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - PIB w Puławach.

"Państwowy Instytut Weterynaryjny - PIB w Puławach poinformował o kolejnych pozytywnych wynikach u norek na obecność SARS-CoV-2 z fermy w powiecie kartuskim. Próbki do badań pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną pochodziły od kolejnych norek z likwidowanego ogniska, wykrytego w wyniku prowadzonych kontroli urzędowych" - napisano w komunikacie ministerstwa.

 

 

Materiał do badań Inspekcja Weterynaryjna dostarczyła 3 lutego 2021 r. "Badania kolejnych próbek będą kontynuowane" - dodano.

 

W niedzielę wieczorem resort rolnictwa poinformował o pojawieniu się choroby na fermie norek w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego. W stadzie znajdowało się 5845 norek.

 

ZOBACZ: W Danii wybiją wszystkie norki. Tysiące martwych zwierząt wypadło na drogę

 

Zgodnie z przepisami całe stado podlega likwidacji. Jak mówił we wtorek Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, koszty dezynfekcji i utylizacji zwierząt ponosi Inspekcja Weterynaryjna. Zaznaczył, że przepisy nie przewidują odszkodowania, "ale są inne formy wsparcie, np. jakaś nagroda". Dodał, że "jeżeli zostaną stwierdzone w dochodzeniu jakieś przestępstwa, to może być nawet kara", bo budżet państwa ponosi koszty likwidacji stada.

 

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nie przewiduje odszkodowania za zabite norki. Osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie, a przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej, wojewódzki lekarz weterynarii, na wniosek lekarza powiatowego, może przyznać nagrodę ze środków budżetowych. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie