W Danii wybiją wszystkie norki. Tysiące martwych zwierząt wypadło na drogę

Polska
W Danii wybiją wszystkie norki. Tysiące martwych zwierząt wypadło na drogę
Pixabay/ Twitter/ TV 2 NEWS
We wtorek duńskie służby sanitarne poinformowały o wykryciu w ostatnim tygodniu 200 przypadków zakażeń koronawirusem wśród pracowników sześciu różnych farm norek.

Duński rząd zdobył poparcie w parlamencie dla planu wybicia wszystkich około 15 mln norek z powodu wykrycia na części farm mutacji koronawirusa. Jak podały duńskie media, jedna z ciężarówek zgubiła wzdłuż drogi dużą część martwych, zakażonych koronawirusem norek, które zostały zebrane dopiero po kilku godzinach i mogły być zagrożeniem dla innych zwierząt. 

W celu przegłosowania ustawy nakazującej uśmiercenie norek bez względu na to, czy są one zakażone czy nie, rządzący Danią socjaldemokraci porozumieli się z kilkoma mniejszymi partiami lewicowymi. "Dzięki tej umowie będziemy mogli w spokoju przeprowadzić zakrojony na szeroką skalę proces wybicia norek" - ogłosił minister ds. żywności Mogen Jensen. Uzgodniono, że hodowcy za każdą sztukę norek otrzymają z budżetu państwa 30 koron (około 4 euro).

 

Jensen przyznał się jednocześnie do "wywołania chaosu w sprawie uśmiercenia norek". Na początku listopada premier ogłosiła wybicie wszystkich norek w związku z wykryciem mutacji koronawirusa, który przenosi się na ludzi, co według duńskich służb sanitarnych, może zagrozić w przyszłości skuteczności szczepionki na Covid-19. Centroprawicowa i prawicowa opozycja dowiodła jednak w parlamencie, że do takiej decyzji nie ma podstaw prawnych, a uśmiercić można jedynie norki z ferm, gdzie wykryto zakażenie oraz znajdujące się w promieniu 7,8 km od takich miejsc.

 

ZOBACZ: Dania miała wybić wszystkie norki z powodu mutacji koronawirusa. Zmiana decyzji

 

We wtorek duńskie służby sanitarne poinformowały o wykryciu w ostatnim tygodniu 200 przypadków zakażeń koronawirusem wśród pracowników sześciu różnych farm norek. Nie podano ich lokalizacji.

 

Dotychczas na duńskich fermach uśmiercono kilka milionów norek, są one grzebane na specjalnie zabezpieczonych terenach wojskowych. Jak podały duńskie media, jedna z ciężarówek zgubiła wzdłuż drogi dużą część martwych, zakażonych koronawirusem norek, które zostały zebrane dopiero po kilku godzinach i mogły być zagrożeniem dla innych zwierząt. 

 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie