Opady śniegu i deszczu powodującego gołoledź. Prognoza na 3 i 4 lutego

Polska
Opady śniegu i deszczu powodującego gołoledź. Prognoza na 3 i 4 lutego
pixabay.com/zdj. ilustracyjne
W wielu miejscach będą występowały opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź

- W najbliższych dniach pogoda będzie szalona. W środę na Dolnym Śląsku termometry pokażą do +10 st. C, a na Podlasiu w nocy z soboty na niedzielę temperatura spadnie do -21 st. C - powiedział synoptyk i rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski. W środę w 12 województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Kierowcy powinni uważać na gołoledź.

W zasięgu słabych układów wysokiego ciśnienia znajdują się krańce południowe i wschodnie kontynentu oraz Skandynawia. Polska jest pod wpływem wspomnianego niżu. Na północy kraju oddziaływuje strefa ciepłego frontu atmosferycznego.

 

Jesteśmy w ciepłym powietrzu polarnym morskim, tylko na krańcach północnych chłodniejszym. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie spadać.

 

Gołoledź w centrum

 

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, tylko okresami na Pomorzu Wschodnim całkowite. Na południu i w centrum opady deszczu, lokalnie deszczu marznącego powodującego gołoledź; w Tatrach opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu, deszczu marznącego powodującego gołoledź, deszczu ze śniegiem i śniegu. Rano gdzieniegdzie mgła, także osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 300 metrów.

 

ZOBACZ: Zima w Polsce. Mróz odpuści tylko na dwa dni

 

Temperatura maksymalna od -1 st. na Suwalszczyźnie i Pomorzu Wschodnim, około 2 st. w centrum i na wschodzie, do 7 st. na południowym zachodzie, a miejscami na Dolnym Śląsku od 8 st. do 10 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 90 km/h, w Karpatach do 80 km/h oraz w rejonach podgórskich do 60 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

 

WIDEO: Bardzo ślisko może być w 12 województwach

  

 

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia

 

Alert pierwszego stopnia objął w całości województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, a także Lubelszczyznę, Podlasie, Mazowsze, Warmię i Mazury oraz woj. kujawsko-pomorskie. Częściowo dotyczy również województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Alerty obowiązują jedynie do środowego poranka, jednak mogą zostać przedłużone.

 

W nocy zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu na południu i w centrum, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Na pozostałym obszarze opady deszczu, deszczu marznącego powodującego gołoledź, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na Pomorzu opady śniegu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm na Pomorzu Wschodnim i Kujawach oraz o około 10 cm miejscami na Mazowszu, Podlasiu i w Tatrach.

 

Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm miejscami na północy i wschodzie. Temperatura minimalna na północy kraju od -6 st. do 0 st., w rejonach podgórskich Karpat około -1 st. i na pozostałym obszarze od 1 st. do 5 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty, na południu południowo-zachodni, na pozostałym obszarze północny i północno-wschodni. W Karpatach i Sudetach porywy wiatru do 120 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i w Beskidzie Śląskim i Żywieckim do 75 km/h oraz na wybrzeżu i gdzieniegdzie na pozostałym obszarze do 65 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Duże zachmurzenie

 

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i na południu z opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem i w Karpatach śniegu. Na pozostałym obszarze deszczu, lokalnie deszczu marznącego powodującego gołoledź, deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 8 cm w Karpatach.

 

Temperatura maksymalna na północy od -5 st. do 1 st., na pozostałym obszarze od 2 st. do 7 st. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w całym kraju porywisty, z kierunków zachodnich i północnych. W Karpatach i Sudetach porywy wiatru do 120 km/h i pod wieczór słabnące, lokalnie na południu kraju do 70 km/h oraz na wybrzeżu do 55 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

 

ZOBACZ: Polka przed szansą na zdobycie K2. "Karty będzie rozdawać pogoda"

 

W środę w Warszawie zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna około2 st. Wiatr przeważnie słaby, początkowo południowo-zachodni, potem z kierunków zmieniających się.

 

W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, miejscami śnieg. Lokalnie opady marznące, powodujące gołoledź. Temperatura minimalna około -1 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków zmieniających się.

 

W czwartek w stolicy zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg. Początkowo możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna około 0 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

 

WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na środę i czwartek

  

"Pogoda będzie szalona"

 

W najbliższych dniach pogoda będzie szalona. W środę na Dolnym Śląsku termometry pokażą do +10 st. C, a na Podlasiu w nocy z soboty na niedzielę temperatura spadnie do -21 st. C - powiedział synoptyk i rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.

 

- W nocy z piątku na sobotę w okolicy Suwałk temperatura spadnie do -15 st. C, w centrum od -5 do -3 st. C - poinformował Walijewski. W ciągu dnia w sobotę na Suwalszczyźnie i Podlasiu termometry wskażą ok. -10 st. C, na Warmii i Mazurach ok. – 5 st. C. W centrum i na Wybrzeżu od -1 do -3 st. C. Na południowym zachodzie nadal będzie cieplej. Tam termometry pokażą ok. + 4 st. C. - Ogromny kontrast termiczny pomiędzy chłodną północno-wschodnią częścią kraju, a ciepłą południowo-zachodnią Polską spowoduje, że biomet będzie bardzo niekorzystny - zaznaczył.

 

Dodał, że noc z soboty na niedzielę może być jeszcze chłodniejsza, gdyż na Podlasiu temperatura spadnie do -21 st. C. W niedzielę pogoda będzie podobna jak w sobotę. "Północna część kraju będzie chłodna, termometry w nocy pokażą od -13 st. C, do – 7 st. C w ciągu dnia, a na południowym zachodzie wciąż pozostanie ciepło. Tam temperatura będzie się wahać od 1 st. C w nocy do 4 st. C w ciągu dnia" - przekazał Grzegorz Walijewski i dodał, że podobna pogoda utrzyma się co najmniej do wtorku.

 

Przypomniał również, że synoptycy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW stworzyli eksperymentalną prognozę do końca lutego. Wynika z niej, że będą dwie fale mrozu. Pierwsza czeka nas już w ten weekend. - Druga fala chłodu prognozowana jest pod koniec miesiąca" - dodał. W nocy w okolicach Białegostoku temperatura może spaść nawet do -28 st. C - poinformował.

 

 

emi/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie