Klif osunął się do kanału La Manche. "Słychać było głośny trzask"

Świat
Klif osunął się do kanału La Manche. "Słychać było głośny trzask"
pixabay
Białe Klify w Dover są chętnie odwiedzane przez turystów. Niestety w ciągu ostatnich lat ich erozja znacznie przyśpieszyła

Ogromny fragment Białych Klifów w Dover osunął się w środę, 3 lutego, do kanału La Manche. Świadkowie mówią, że usłyszeli "głośny trzask", a w chwilę później skały runęły do morza. W internecie pojawiło się nagranie, na którym uchwycono niezwykły moment.

Zdarzenie miało miejsce w rezerwacie Samphire Hoe w pobliżu brytyjskiego miasta Dover. Wznoszą się tutaj, wysokie niekiedy nawet na ponad sto metrów, "Białe klify", położone nad Kanałem La Manche.

 

ZOBACZ: Nogi dziecka wisiały nad przepaścią. Ojciec robił pamiątkowe zdjęcie

 

Niezwykłe widoki sprawiają, że jest to miejsce bardzo popularne wśród turystów.

 

Imponujący widok

 

- Mieszkam w pobliżu prawie przez całe życie, tuż obok słynnych klifów. Słyszałem o tym, widziałem pozostałości spadających klifów, ale zobaczyć to osobiście było czymś naprawdę imponującym - powiedział ITV David Waterfield, autor nagrania umieszczonego na Twitterze.

 

Odłamanie się skał poprzedziły według świadków "głośne trzaski". W zaledwie kilka sekund później fragmenty klifu zaczęły spadać do morza. 

 

Erozja klifów

 

"Kent Live" podaje, że był to trzeci raz w ciągu 20 lat, gdy od klifów oderwał się fragment podobnej wielkości. Naukowcy podają, że od 150 lat erozja imponujących skał w Dover postępuje 10 razy szybciej, niż w ciągu poprzednich 7 tysięcy lat.

 

ZOBACZ: Nowy, chwilowy klif w Łebie. To skutek ostatnich sztormów

 

Badacze z uniwersytetu w Glasgow twierdzą, że wpływ na to mają konstrukcje stworzone przez człowieka tj. falochrony i ostrogi brzegowe oraz silne sztormy. Przeprowadzone w 2016 roku badania pokazały, że klify cofają się co roku nawet o 32 cm.

 

Są także podatne na erozję ze względu na swój skład. Powstałe około 90 milionów lat temu piękne skały stworzone są m.in. z czarnego krzemienia i białej kredy. To właśnie one nadają im tak malowniczy wygląd.

rsr/sgo/ "MetroUK", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie