Włochy: Mario Draghi otrzymał od prezydenta misję utworzenia rządu

Świat
Włochy: Mario Draghi otrzymał od prezydenta misję utworzenia rządu
fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Mario Draghi

Profesor ekonomii Mario Draghi otrzymał w środę od prezydenta Włoch Sergio Mattarelli misję utworzenia nowego rządu. Zgodnie z oczekiwaniami szefa państwa były prezes Europejskiego Banku Centralnego ma stworzyć gabinet ekspertów o "wysokiej randze".

Mario Draghi ma 73 lata i jest najbardziej znanym na świecie włoskim ekonomistą. W latach 2005- 2011 był prezesem włoskiego banku centralnego, a następnie do 2019 roku szefem Europejskiego Banku Centralnego. Na jego kadencję przypadł ciężki kryzys finansowy, zwłaszcza w strefie euro. Deklarował wówczas, że trzeba zrobić wszystko, co można, by ratować wspólną europejską walutę.

 

ZOBACZ: Kryzys we włoskim rządzie. Premier Conte podał się do dymisji

 

Misja powierzona Draghiemu to druga próba rozwiązania kryzysu rządowego, do jakiego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego 26 stycznia.

 

We wtorek fiaskiem zakończyły się starania na rzecz rekonstrukcji dotychczasowej koalicji centrolewicy i Ruchu Pięciu Gwiazd oraz powołania trzeciego już rządu Contego.

 

W reakcji na ten impas prezydent Mattarella oświadczył, że obecna pandemia nie pozwala na rozpisanie wyborów parlamentarnych i że w związku z poważnym kryzysem na jej tle trzeba natychmiast powołać rząd o "wysokiej randze", który "nie będzie identyfikował się z żadną formułą polityczną". Szef państwa zaapelował do ugrupowań parlamentarnych o udzielenie poparcia takiemu gabinetowi.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie