Włochy. Przedsiębiorcy buntują się przeciw restrykcjom. "Konstytucyjne nieposłuszeństwo"

Świat
Włochy. Przedsiębiorcy buntują się przeciw restrykcjom. "Konstytucyjne nieposłuszeństwo"
PAP/EPA/TINO ROMANO
Klienci w jednej z restauracji w Turynie

"Ja otwieram" - to hasło akcji 50 tysięcy właścicieli barów i restauracji we Włoszech, którzy od piątku w ramach protestu przeciwko rządowym restrykcjom będą obsługiwać klientów przez cały dzień, także poza dozwolonymi godzinami. Mówią, że walczą o przetrwanie. Adwokaci oferują bezpłatną pomoc prawną tym, którzy otrzymają grzywny lub kary administracyjne w postaci zamknięcia lokalu.

Na mocy obowiązujących obecnie przepisów w pięciu regionach: Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Emilii-Romanii, Kalabrii i na Sycylii lokale gastronomiczne nie mogą w ogóle obsługiwać klientów przy stolikach. Dozwolona jest tylko sprzedaż na wynos oraz dostawy do domu.

 

W pozostałych 15 regionach bary i restauracje otwarte są do godziny 18:00, a później mogą prowadzić sprzedaż na wynos i dostawy do domu.

 

Restauratorzy zapowiadają, że będą szanować przepisy sanitarne

 

Ograniczenia te zamierzają złamać restauratorzy, którzy przyłączyli się do spontanicznie ogłoszonej w mediach społecznościowych inicjatywy, określonej jako gest nieposłuszeństwa i zarazem desperacji oraz woli przeżycia w związku z kryzysem, w jakim znalazła się ta branża.

 

ZOBACZ: Powstała Mapa Wolnego Biznesu. Zbiera firmy, które działają mimo obostrzeń

 

Zapraszają więc klientów przez cały dzień zapewniając, że będą serwować posiłki przy pełnym poszanowaniu przepisów sanitarnych, w tym reguły dystansu społecznego oraz godziny policyjnej, rozpoczynającej się o 22:00. Dlatego, jak poinformowali w odezwie, klienci dostaną rachunki najpóźniej o 21:45.

 

- My, restauratorzy, nazywamy to "konstytucyjnym nieposłuszeństwem" - wyjaśnił jeden z inicjatorów akcji Umberto Carriera.

 

Jak dodał, "zaczęliśmy tylko w dziesięć osób, a dzięki medialnemu rozgłosowi przyjęliśmy 50 tysięcy zgłoszeń barów i restauracji w całych Włoszech, które od 15 stycznia będą otwarte w porze obiadu i kolacji".

 

"To absolutna potrzeba sektora, który stanął nad przepaścią"

 

Pomysłodawca akcji zaznaczył, że "nie jest to dzień otwarty", ale początek otwarcia lokali.

 

- To nawet nie jest protest, ale absolutna potrzeba sektora, który stanął nad przepaścią - stwierdził Carriera, właściciel restauracji w Pesaro.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy we Włoszech przedłużony do końca kwietnia

 

Kancelarie adwokackie już zapowiedziały pomoc prawną tym, którzy zostaną ukarani za złamanie przepisów z rządowego rozporządzenia. Inicjatywę poparł jeden z najbardziej znanych włoskich kucharzy Gianfranco Vissani.

 

Franco Virga, właściciel pięciu restauracji w Palermo na Sycylii powiedział: - Taka akcja jest konieczna, bo jasne jest to, że zakażenia nie szerzą się w restauracjach, ale w tłumie, na przykład w kolejkach, a zatem zamknięcie naszych lokali to niesłuszna karanie nas.

 

Udział w proteście zapowiedzieli też niektórzy właściciele klubów fitness, siłowni i basenów, którzy otworzą je wbrew zakazowi wprowadzonemu w listopadzie.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie