Wieża Eiffla zmieni kolor. Francuski dziennik: to największy lifting w jej historii

Świat
Wieża Eiffla zmieni kolor. Francuski dziennik: to największy lifting w jej historii
fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Francja: wieża Eiffla zmieni kolor przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 roku

W Paryżu trwa wielki remont wieży Eiffla: odnawiane są metalowe części konstrukcji. Żelazna Dama zmieni również kolor na żółto-brązowy w związku z rewitalizacją przewidzianą przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 roku. To największy lifting wieży w jej historii – pisze w środę dziennik "Le Figaro".

Zawieszeni na linach robotnicy zdzierają starą farbę z konstrukcji i wymieniają około 2 proc. metalowych części wieży - relacjonuje francuska gazeta. - Poruszamy się przez większość czasu jak na torze wspinaczkowym - mówi 22-letni malarz Antoine Olhagaray, pracujący na wysokości kilkudziesięciu metrów.

 

ZOBACZ: Koronawirus we Francji, ponad 20 tys. nowych zakażeń. Macron apeluje o przestrzeganie restrykcji

 

 

Ekipa remontowa koncentruje się teraz na łuku konstrukcji, który wychodzi na Pola Marsowe i jest najbardziej narażony na działania wiatru, deszczu i słońca, jest więc najbardziej zniszczony. Takie problemy przewidział konstruktor wieży Gustave Eiffel, który zalecił odnawianie warstwy farby co siedem lat.

"Ma upodabniać się do Paryża"

Wieża, która pierwotnie była czerwona, gdy stanowiła atrakcję Wystawy Światowej w 1889 roku, zostanie przemalowana na żółto-brązowy kolor, który zaplanował dla niej Eiffel.

 

- Dzięki temu Wieża Eiffla będzie nieco bardziej złota w czasie Igrzysk Olimpijskich w porównaniu z kolorem, który widzimy obecnie - podkreśla dyrektor generalny zarządzającej zabytkiem firmy Sete, Patrick Branco Ruivo.

 

ZOBACZ: Francja rozważa wprowadzenie "bardzo ścisłego" lockdownu

 

- Dlaczego Eiffel wybrał kolor żółto-brązowy? Wieża ma upodabniać się do Paryża, miasta z kamienia wapiennego - uważa główny architekt zabytków Pierre-Antoine Gatier. Remont najsłynniejszej konstrukcji Paryża kosztuje 50 mln euro, a jego zakończenie zaplanowano na listopad 2022 roku.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie