Ustawa o rezerwach strategicznych. Jaką decyzję podejmie prezydent?

Polska
Ustawa o rezerwach strategicznych. Jaką decyzję podejmie prezydent?
PAP/Andrzej Lange
Prezydent spotkał się we wtorek z szefem KPRM i kierownictwem ARM

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z szefem KPRM Michałem Dworczykiem oraz kierownictwem Agencji Rezerw Materiałowych. Głównym tematem rozmów była ustawa o rezerwach strategicznych, która przewiduje zastąpienie ARM nową agencją pod nadzorem premiera. -Wierzymy, że wkrótce będzie to Agencja Rezerw Strategicznych - mówił po spotkaniu szef BBN Paweł Soloch.

Spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy poświęcone było dystrybucji szczepionek na COVID-19 oraz czekającej na decyzję prezydenta ustawie o rezerwach strategicznych.

 

Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Michał Dworczyk poinformował, że przedstawił prezydentowi stan zaawansowania i realizacji Narodowego Programu Szczepień. - Pan prezydent szczegółowo weryfikował informacje, potencjalne zagrożenia i wyzwania, z którymi się zmagamy, przede wszystkim dotyczy to dostępu do szczepionek i opóźnień oraz zmniejszenia dostaw przez zagranicznych producentów - powiedział szef KPRM.

 

ZOBACZ: Brytyjski koronawirus zmutował jeszcze bardziej

 

Dodał, że rozmowa dotyczyła tego, jak został skonstruowany system szczepień oraz "jakie powinny ewentualnie zmiany w nim nastąpić w kolejnych kwartałach, gdy szczepionek będzie o wiele więcej, na co bardzo liczymy i kiedy rozpoczną się szczepienia już nie tylko seniorów, ale dużo szersze szczepienia populacyjne".

 

Szef BBN Paweł Soloch powiedział, że prezydent otrzymał szczegółową informację na temat" przebiegu szczepień na COVID-19 i tego, "jakie tu są możliwości, jakie ograniczenia".

"Zwiększenie efektywności"

Drugim tematem wtorkowej rozmowy była ustawa o rezerwach strategicznych. Soloch zaznaczył, że prezydent przed podjęciem decyzji ws. tej ustawy "odbywa szersze konsultacje, przede wszystkim z osobami, które tę ustawę pilotowały". W tym kontekście podziękował Dworczykowi "za wysiłek włożony właśnie w usprawnienie systemu dotyczącego rezerw strategicznych, co zresztą było postulatem pana prezydenta zawartym w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego podpisanej w roku ubiegłym".

 

Dworczyk powiedział, że to co najistotniejsze w ustawie "to zmiany, które pozwalają na zwiększenie efektywności działania Agencji Rezerw Materiałowych". Dodał, że Agencja jest obecnie jednym z najważniejszych podmiotów, dzięki którym realizowany jest Narodowy Program Szczepień.

 

Kancelaria informowała na Twitterze, że prezydent zaprosił na spotkanie kierownictwo Agencji Rezerw Materiałowych oraz szefa KPRM reprezentującego rząd w pracach nad ustawą o rezerwach strategicznych. Jak dodano, wśród tematów spotkania znajdzie się także dystrybucja szczepionek przeciw COVID-19.

 

ZOBACZ: Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów. Decyzja po rekomendacji Rady Medycznej

 

Szef BBN Paweł Soloch mówił we wcześniejszej rozmowie z PAP, że spotkanie związane jest z przygotowywaną decyzją prezydenta w sprawie ustawy o rezerwach strategicznych. Przypomniał, że ustawa trafiła na biurko prezydenta w zeszłym tygodniu. - Co do zasady popieramy kierunek zmian. Przypomnę, że wzmocnienie systemu rezerw strategicznych było jedną z rekomendacji nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział szef BBN.

Agencja pod nadzorem premiera

21 stycznia Sejm odrzucił uchwałę Senatu, odrzucającą w całości ustawę o rezerwach strategicznych. Ustawa przewiduje, że Agencję Rezerw Materiałowych pozostającą w gestii ministra właściwego ds. energii, zastąpi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nadzorowana przez premiera. W sytuacjach kryzysowych nowa Agencja będzie mogła dokonywać szybkich zakupów z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych.

 

Celem regulacji ma być efektywniejsze zabezpieczenie państwa na wypadek zagrożeń mogących wywołać zakłócenia w podaży i popycie niektórych towarów i dóbr. Ustawa poszerza zakres zadań, które do tej pory były realizowane przez Agencję Rezerw Materiałowych, zwiększa też katalog rezerw.

 

ZOBACZ: Afrykański kraj nie chce przyjąć szczepionek. Urzędnicy zalecają inhalację parą wodną

 

Podstawowym trybem udostępniania rezerw strategicznych ma być decyzja premiera. Rezerwy będą mogły też być udostępniane w innych okolicznościach niż kryzysowe. Premier będzie miał prawo nieodpłatnie udostępnić określony specjalistyczny sprzęt techniczny np. na wsparcie celów społecznych lub przedsięwzięć gospodarczych, w szczególności związanych z budową, modernizacją lub remontem infrastruktury.

 

Senat, który odrzucił ustawę w całości, ocenił, że nie spełnia ona celu, jakim miało być zwiększenie skuteczności i podniesienie poziomu efektywności działań obecnej Agencji Rezerw Materiałowych, a wręcz może przyczynić się do pogłębienia problemów związanych z dotychczasowym zarządzaniem systemem rezerw strategicznych.

 

Wątpliwości Senatu wzbudziło przewidziane w ustawie przejęcie wszystkich zadań z zakresu zarządzania i nadzoru nad systemem rezerw strategicznych przez premiera.

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie