"To jest wybór między biznesem a życiem". Waldemar Kraska zaapelował do przedsiębiorców

Polska
"To jest wybór między biznesem a życiem". Waldemar Kraska zaapelował do przedsiębiorców
Polsat News
Waldemar Kraska był gościem programu "Nowy Dzień z Polsat News"

- Badania, które posiadamy z wielu krajów, pokazują, że otwieranie siłowni, czy też hoteli lub restauracji powoduje, duże ryzyko nowych zachorowań - powiedział wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. Gość "Nowego Dnia z Polsat News" zaapelował do otwierających się przedsiębiorców i określił sytuację mianem "wyboru między sprawami biznesowymi a życiem".

Kraska zaznaczał, że obecnie sytuacja w Polsce jest stabilna. - Myślę, że te restrykcje, które zostały wprowadzone po świętach, doskonale się sprawdziły i zadziałały - stwierdził. Podkreślił jednak, że kiedy "będziemy się szeroko otwierać" to "może wymknąć się to spod kontroli".

 

Wybór między sprawami biznesowymi, a życiem?

 

W związku z tym skierował apel do wszystkich przedsiębiorców, aby przestrzegali narzuconych obostrzeń. - To jest wybór między sprawami biznesowymi a życiem - powiedział.

 

ZOBACZ: Co druga siłownia w kraju otwarta. Pomimo obostrzeń

 

Wiceminister przypomniał, że rząd zniósł część obostrzeń i będzie obserwował, jak to wpłynie na ilość zakażeń. Według niego kluczowe będzie najbliższe 10 dni, aby dowiedzieć się, czy Polacy będą chorować częściej. - Myślę, że otwarcie galerii, gdzie obowiązuje reżim sanitarny i wszyscy jesteśmy przez cały czas w maseczkach, nie powinno spowodować zwiększenia ilości zakażeń - mówił Kraska.

 

Wideo: Wiceminister zdrowia ostrożnie podchodzi do zdejmowania restrykcji

  

 

Stwierdził jednak, że do sytuacji podchodzi z "dużą dozą pokory i ostrożnie". - Patrzymy na Czechów, Słowację, Niemcy czy Portugalię. Tam naprawdę sytuacja nie jest tak dobra, jak w Polsce. Musimy czasem dmuchać na zimne - ostrzegał.

 

Uda nam się zaszczepić 3 miliony Polaków

 

- Harmonogram pokazuje, że uda nam się zaszczepić trzy miliony Polaków - powiedział wiceminister zdrowia. - Nasze zdolności logistyczne pokazują, że moglibyśmy to zrobić nawet w ciągu jednego miesiąca - stwierdził.

 

ZOBACZ: Olsztyn: w dostawie brakowało 30 fiolek szczepionki przeciw COVID-19. Sprawę wyjaśniła policja

 

Przekazał, że "żałuje, iż nie ma takiej ilości szczepionek", które by na to pozwoliły. - Kwestią jest oczywiście ilość i dostępność szczepionek. Nasz harmonogram został zburzony przez firmy farmaceutyczne, które nie wpisały się w niego i tych dostaw jest za mało - mówił Kraska.

 

- Wiele punktów jest gotowych, aby szczepić zdecydowanie więcej osób, niż w tej chwili mamy szczepionek - poinformował.

 

Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że wszystkie szczepionki, jakie zostaną dostarczone do Polski, zostaną skierowane do grupy zero, czyli medyków określonych przez niego jako "osoby na pierwszej linii frontu". W pierwszej kolejności rząd chce zaszczepić także seniorów.

 

Lekarze chętnie się szczepią

 

Kraska poinformował, że "blisko 94 procent lekarzy" już poddało się szczepieniu. - To pokazuje jak ważna jest ta szczepionka i jak do tego podeszli lekarze. Mam informację, że pozostałe grupy także chętnie się szczepią - powiedział.

 

ZOBACZ: Pfizer pracuje nad dodatkową dawką szczepionki. "Na nowe warianty koronawirusa"

 

Pytany o "konkretny termin" nie potrafił odpowiedzieć, kiedy dokładnie wszyscy medycy zostaną zaszczepieni. - Bardzo chciałbym ten termin podać, ale ostatnie tygodnie dostaw pokazują, że możemy być nigdy pewni ilości szczepionek, które trafią do Polski - stwierdził.

 

Kiedy lekarze znów zaczną leczyć Polaków na inne choroby?

 

Wiceminister odpowiedział także na pytanie, o to kiedy Polacy znów uzyskają dostęp do lekarzy. Przypomniał, że rok temu rząd uruchomił program "Profilaktyka 40 plus", mający za zadanie zachęcać Polaków do badań.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Część krajów luzuje restrykcje

 

Jest on w tej chwili gotowy, ale nie został rozpoczęty z powodu pojawienia się pandemii koronawirusa. - Pojawił się COVID-19 w Polsce i wszystkie siły zostały skierowane na walkę z nim. Czekamy, aż sytuacja w kraju się unormuje  - mówił Kraska. 

 

Przekazał, że dostęp do służby zdrowia będzie łatwiejszy, gdy zostaną zaszczepieni wszyscy lekarze i seniorzy. - Na pewno musimy ten obecny czas epidemii należycie przepracować, aby zdrowie Polaków odbudować - zakończył.

rsr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie