Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Brytyjski wariant koronawirusa odpowiada za 69,5 proc. wszystkich nowo wykrywanych przypadków w Irlandii - poinformował w poniedziałek naczelny lekarz tego kraju Tony Holohan. Z kolei w USA więcej Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki niż zachorowało na COVID-19 od początku epidemii - wynika z wyliczeń portalu Bloomberg. Śledź naszą relację na żywo.

ac/pgo/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Premier Holandii Mark Rutte i minister zdrowia Hugo de Jonge poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej o przedłużeniu lockdownu do 2 marca ze względu na rozprzestrzenianie się brytyjskiego wariantu koronawirusa i ryzyko trzeciej fali koronawirusa.

Od końca lutego cztery zakłady we Francji będą produkować szczepionki przeciw Covid-19. Każdy Francuz, który zechce, będzie miał możliwość zaszczepienia się do końca lata – zapewnił prezydent Emmanuel Macron we wtorek w stacji TF1/LCI.

Zamknięcie w niedzielę ośmiu przejść granicznych między Portugalią a Hiszpanią w związku z pandemią doprowadziło do chaosu i długich kolejek tirów na granicy. We wtorek portugalscy transportowcy wezwali rząd w Lizbonie do umożliwienia ciężarówkom korzystania z mniejszych przejść granicznych.

Eksperci z międzynarodowego zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odwiedzili we wtorek centrum ds. chorób zwierzęcych w chińskim mieście Wuhan w ramach badania genezy pandemii koronawirusa. W Wuhanie w grudniu 2019 r. wykryto pierwsze zakażenia.

Rząd Kanady zainwestował w krajową produkcję szczepionek, zakład w Montrealu należący do Krajowej Rady Badań Naukowych rozpocznie latem br. produkcję szczepionki na Covid-19 – poinformował we wtorek premier Kanady Justin Trudeau.

Francuski Najwyższy Urząd Zdrowia (HAS) zatwierdził we wtorek do użytku we Francji szczepionkę przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca, ale zalecił jej podawanie osobom poniżej 65. roku życia.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła we wtorek w telewizji publicznej ARD, że mimo kłopotów z dostawami szczepionek przeciw koronawirusowi akcja szczepień do końca marca obejmie w kraju 10 mln osób.

Hiszpańscy seniorzy będą szczepieni przeciw koronawirusowi na stadionach - wynika z informacji służb medycznych tego kraju. We wtorek w Hiszpanii odnotowano najwyższą od kwietnia dobową liczbę zgonów z powodu Covid-19 – 724.

Śmiertelność na COVID-19 rośnie wraz z wiekiem. U osób powyżej 80 lat wyniosła ona ponad 22 proc, a wśród pacjentów w wieku 30-40 – 0,4 proc. – wynika z raportu "Śmiertelność z powodu COVID-19", opublikowanego przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

W Hiszpanii i Portugalii przybywa murali z wizerunkami starszych osób, często dziadków autorów sztuki ulicznej. Zazwyczaj są formą pożegnania i oddania hołdu zmarłym w czasie pandemii seniorom.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeciwko COVID-19 zaszczepiono ok.16 tys. osób z grupy zero. Drugą dawkę leku przyjęło tam 5 tys. medyków.

Rada Miasta Poznania na wtorkowej sesji przedłużyła do 30 września termin opłacenia rat za zgodę na sprzedaż alkoholu przez właścicieli lokali gastronomicznych. Odroczenie płatności ma pomóc przedsiębiorcom borykającym się ze skutkami pandemii.

Kolejna część łóżek covidowych decyzją wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego odzyska swe poprzednie funkcje i wróci na oddziały szpitalne, skąd wcześniej zostały przesunięte do walki z COVID-19.

W 14 274 szkołach podstawowych w klasach I-III w poniedziałek nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym – poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 98,8 proc. szkół podstawowych. W 24 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 145 w trybie mieszanym.

Wpłynęły dwa pozwy z żądaniami odszkodowawczymi wz. z lockdownem: jeden na ok. 215 tys. zł od właściciela galerii handlowej, a drugi na ok. 458 tys. zł od właściciela sieci siłowni - poinformowała Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Skarb Państwa przed sądami.

Wykonanie testu wykrywającego zakażenie koronawirusem po wjeździe do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny – przekazał we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do informacji o badaniach oferowanych na wrocławskim lotnisku.

- Przy olbrzymim wysiłku można zaszczepić 70 proc. mieszkańców Włoch do października-listopada - oceniła we wtorek wiceminister zdrowia Sandra Zampa, odnosząc się do poziomu tzw. odporności zbiorowej. Dodała, że kraj będzie dostawał coraz więcej szczepionek.

We wtorek, w dniu ponownego otwarcia, przed Muzeum Narodowym w Warszawie ustawiła się kolejka. Ludzie przyszli, bo chcieli zwiedzić właśnie udostępnioną widzom Galerię Sztuki Starożytnej, pokazać córce mumię kota albo poznać historię swoich przodków. Niektórych skusiło też darmowe wejście.

Na rządowej stronie gov.pl w specjalnej zakładce zamieszczono wszystkie numery kontaktowe, pod którymi udzielane są informacje na temat koronawirusa i szczepień przeciw COVID-19.

Szwedzkie władze zdrowotne zarekomendowały we wtorek szczepionkę AstraZeneca dla osób w wieku od 18 do 64 lat. W Szwecji wciąż spada liczba zakażeń koronawirusem, choć wykrywa się coraz więcej jego brytyjskiej wersji.

Wykorzystanie szczepionki firmy AstraZeneca znacznie przyspieszy ochronę nauczycieli - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Dodała, że produkt ten zabezpiecza wszystkich przed ciężkim przebiegiem choroby i zgonem w wyniku COVID-19.

Ponad 109 tys. osób zaszczepiono dotąd na Dolnym Śląsku przeciw COVID-19, w tym ponad 23,3 tys. otrzymało drugą dawkę. Najwięcej szczepień wykonano we Wrocławiu – 48,7 tys.

Po szczepieniu przeciw COVID-19 do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęły dotąd zgłoszenia 926 niepożądanych odczynów, w tym 780 łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Władze Hiszpanii zatwierdziły we wtorek zakaz realizacji lotów pasażerskich pomiędzy tym krajem a Brazylią i Republiką Południowej Afryki. Głównym powodem restrykcji jest obawa o zakażenia wariantami koronawirusa upowszechnionymi w obu tych krajach.

Wygląda na to, że brytyjski wariant koronawirusa mutuje jeszcze bardziej, upodabniając się do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego, co potencjalnie czyni go bardziej odpornym na szczepionki - poinformowali we wtorek brytyjscy naukowcy.

Na Podkarpaciu do tej pory zaszczepiono 2883 osób w domach pomocy społecznej – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy wojewody Michał Mielniczuk.

Grono bezrobotnych wzrosło w Hiszpanii w okresie pandemii Covid-19 o prawie 22 proc., wynika z opublikowanych we wtorek szacunków ministerstwa ds. przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji w Madrycie.

Dokument resortu dowodzi, że pomiędzy styczniem 2020 r. a styczniem 2021 r. w Hiszpanii przybyło 710 tys. bezrobotnych, a łączna liczba osób bez zatrudnienia wynosi już prawie 4 mln.

Wyniki ostatniej fazy badań klinicznych nad rosyjską szczepionką przeciwko Covid-19 Sputnik V zostały opublikowane we wtorek w brytyjskim czasopiśmie naukowym "The Lancet". Badanie potwierdziło bezpieczeństwo preparatu i jego skuteczność na poziomie 91,6 proc.

Osoby pracujące w Austrii i mieszkające poza jej terytorium będą musiały przy każdym wjeździe przez granicę okazywać świadectwo uzyskania w ciągu poprzednich 7 dni negatywnego wyniku testu na nosicielstwo koronawirusa - poinformował we wtorek austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.

Przedstawiciele Sanepidu odnotowali w województwie kujawsko-pomorskim 14 otwarć lokali gastronomicznych pomimo lockdownu. Najwięcej w Bydgoszczy i okolicach - 9. Dwa z nich otrzymały decyzję o zamknięciu z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Australijska firma CSL przyspieszyła planowany kalendarz dostaw szczepionki AstraZeneca z fabryk z Australii - podał w poniedziałek dziennik "The Australian". Według mediów to reakcja na unijne groźby kontroli eksportu szczepionek produkowanych w Europie.

Węgry otrzymały we wtorek 40 tys. ampułek rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 – informację tę przekazała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller podczas przeprowadzonej zdalnie konferencji prasowej.

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd 243 tys. osób - przede wszystkim pracowników służby zdrowia oraz pensjonariuszy domów opieki.

Polscy sportowcy, którzy mają wystąpić w tegorocznych igrzyskach w Tokio, nie są grupą wyróżnioną przy ustalaniu kolejności otrzymania szczepionki na COVID-19 - przekazało Ministerstwo Sportu. W niektórych krajach przyszyli olimpijczycy mają otrzymać ją priorytetowo.

Irlandia wydłuża do 5 marca wymóg posiadania przy wjeździe negatywnego wyniku testu na koronawirusa, Ukraina podtrzymuje co najmniej do końca lutego obowiązek odbycia kwarantanny, a Rumunia wciąż uznaje Polskę za kraj "niebezpieczny epidemicznie" - informuje serwis MSZ "Polak za granicą"

Prezes Realu Madryt Florentino Perez miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował we wtorek hiszpański klub. 73-latek przechodzi zakażenie bezobjawowo. Innych szczegółów nie ujawniono.

Rada Ministrów rozszerzyła Tarczę Finansową 2.0 o 9 kodów PKD - poinformował we wtorek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Chodzi m.in. o sprzedaż hurtową odzieży i obuwia, branżę pralniczą i działalność klubów sportowych - wskazał.

Komisja Europejska dała do zrozumienia, że producent rosyjskiej szczepionki na Covid-19 Sputnik V może mieć problem z zawarciem ewentualnego kontraktu na dostawy do UE. Jednym z kryteriów w dotychczasowych umowach było posiadanie fabryk na terytorium Wspólnoty.

Do jutra powinna zakończyć się utylizacja stada norek, w którym wykryto koronawirusa - poinformował we wtorek Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. W stadzie znajdowało się 5845 norek.

O pojawieniu się choroby u zwierząt poinformowało w niedzielę wieczorem ministerstwo rolnictwa. Wirus SARS-CoV-2 u norek został zdiagnozowany na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego.

Przez opóźnienia dostaw szczepionek termin szczepień został przesunięty o dzień bądź dwa dla grupy ok. 5 tys. seniorów - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Polska otrzymała już prawie 4,3 mld euro w formie pożyczek z instrumentu SURE. Całkowite wsparcie dla Polski w ramach tego finansowego instrumentu, (który ma chronić miejsca pracy i pracowników dotkniętych skutkami pandemii) wyniesie 11,2 mld euro - poinformowała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

W drugiej połowie tygodnia rząd poinformuje o decyzjach ws. uregulowań związanych z pandemią - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany, kiedy można spodziewać się kolejnych decyzji odnośnie znoszenia ograniczeń. Jak dodał, ostateczne rozstrzygnięcia jeszcze nie zapadły.

Na podstawie rekomendacji Rady Medycznej podjęta została decyzja, że szczepionka firmy AstraZeneca będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, w konsekwencji Rada zarekomendowała rozpoczęcie szczepienia nauczycieli.

Sytuacja na fermach norek jest stale monitorowana. Nie mamy żadnych zgłoszeń dotyczących podejrzenia zakażenia koronawirusem u zwierząt - powiedział kierownik zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt lek. wet. Tomasz Wielich z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu.

Na terenie województwa wielkopolskiego znajdują się 153 fermy, w których jest hodowanych łącznie 3 mln 300 tys. norek.

Bez zaangażowania tysięcy osób dobrej woli, tysięcy strażaków i druhów realizacja Narodowego Programu Szczepień byłaby niemożliwa - podkreślił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Podziękował m.in. strażakom za pomoc przy transporcie osób starszych na szczepienia.

Ministerstwo zdrowia Tanzanii oświadczyło, że nie planuje przyjęcia szczepionek przeciw Covid-19. Kilka dni temu prezydent tego kraju John Magufuli wyraził wątpliwość co do skuteczności szczepionek, nie przedstawiając jednak żadnych dowodów - podała we wtorek agencja AP.

Wojewoda świętokrzyski apeluje do przedsiębiorców o przestrzeganie obostrzeń. - Wiemy, że są duże straty, a otwarcia lokali chcą i pracodawcy, i konsumenci. Jednak to wiąże się z dużym ryzykiem epidemicznym - powiedział Zbigniew Koniusz.

Policja w Chinach rozbiła szajkę produkującą i sprzedającą fałszywe szczepionki przeciwko Covid-19 – podały chińskie media. Według źródeł dziennika "Global Times" część podrabianych preparatów mogła być przeznaczona do wysyłki za granicę.

Lockdown powinien się zakończyć, szkoły powinny wrócić do normalnego funkcjonowania, dzieci i młodzież powinny móc chodzić na zajęcia i przygotowywać się do egzaminów, które zadecydują o ich przyszłości - przekonywał we wtorek poseł Konfederacji i wiceprezes partii KORWiN Artur Dziambor.

W woj. warmińsko-mazurskim przypadki zachorowania na koronawirusa odnotowano w sześciu szkołach podstawowych - pięć z nich pracuje w trybie hybrydowym, a jedna w trybie zdalnym - poinformowała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty w Olsztynie.

Szczepionki firmy AstraZeneca przeciwko koronawirusowi mogą być też podawane osobom powyżej 55 lat, które cieszą się dobrym stanem zdrowia - wyjaśniła we wtorek komisja naukowa włoskiej Agencji Leków (Aifa). Zaznaczyła, że zaleca preparat głównie osobom w wieku 18-55 lat.

Pomimo wzrostu liczby zakażeń koronawirusem we Francji minister edukacji Jean-Michel Blanquer chce utrzymać otwarte szkoły. Ale w związku z Covid-19 zaostrzono przepisy sanitarne: nakaz noszenia masek kat. 1, zachowywanie większego dystansu i zamykanie klas już przy jednej infekcji.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice skorzystają do 14 lutego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowy zasiłek można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednej z pracownic Publicznego Przedszkola nr 20 w Opolu, na kwarantannę skierowano 37 dzieci - poinformowała we wtorek Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy urzędu miasta w Opolu.

- Powrót do szkół dzieci w klasach I-III nie spowodował wzrostu zakażeń - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że dwa tygodnie od przywrócenia edukacji najmłodszych uczniów to wystarczający czas, aby to ocenić. W szkolnictwie, jego zdaniem, jest pole na dalsze otwarcie.

Do środy, 3 lutego, opolski NFZ czeka na zgłoszenia podmiotów leczniczych, które chcą utworzyć mobilne zespoły zajmujące się szczepieniami pacjentów w ich domach. Zespoły mobilne będą uzupełnieniem sieci punktów stacjonarnych w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Dziewięciu pacjentów jest leczonych obecnie w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Placówka rozpoczęła działalność w poniedziałek; w początkowym etapie organizacyjnym lecznica może przyjąć 66 pacjentów.

Instytut Łukasiewicz - PORT wraz z prestiżowymi ośrodkami naukowymi ze Słowacji będzie poszukiwał narzędzi do monitorowania i zmniejszania ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Na ten cel przeznaczono ponad 2 mln euro ze słowackich funduszy unijnych.

Zmarł kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu i rzecznik prasowy diecezji radomskiej ks. prałat Edward Poniewierski. W ostatnich tygodniach przebywał w radomskim szpitalu; chorował na COVID-19 - podała we wtorek kuria biskupia.

- Kampania szczepień ma niewybaczalne opóźnienie. Osiągnięcie zbiorowej odporności do końca roku jest niemożliwe - ocenił włoski ekspert Fabio Ciciliano z komitetu naukowo-technicznego, doradzającego rządowi w Rzymie w sprawie walki z pandemią Covid-19.

Premier Japonii Yoshihide Suga poinformował we wtorek, że przedłuży stan wyjątkowy obejmujący Tokio i inne części kraju o miesiąc do 7 marca. Jak tłumaczył, co prawda liczba przypadków zakażenia koronawirusem spada, ale szpitale są wciąż bardzo obciążone.

Od początku działań związanych z epidemią koronawirusa zakażonych zostało ponad 15,4 tys. policjantów oraz prawie 2,6 tys. pracowników cywilnych. Aktualnie chorych jest ponad 400 policjantów i 122 pracowników cywilnych - powiedział we wtorek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

W samozwańczych tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) w Donbasie na wschodzie Ukrainy ruszyły w poniedziałek szczepienia przeciw Covid-19 rosyjską szczepionką Sputnik V. Rozpoczęto je mimo tego, że ukraińskie władze zakazały rejestracji rosyjskiego preparatu.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 6114 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zmarło 861 osób, u których zdiagnozowano Covid-19 - poinformował we wtorek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Przywódcy muzułmanów w Rosji zwrócili się do naukowców, którzy opracowali szczepionkę przeciwko Covid-19 Sputnik V, z prośbą o ujawnienie jej składu, tak by można było ocenić, czy preparat jest dozwolony ("halal") w świetle prawa religijnego - szariatu.

Ponad 200 tys. Polaków otrzymało już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, a pierwszą dawkę - ponad 976 tys. osób. Rząd przewiduje, że szczepienia grupy zero zakończą się w lutym. W przyszłym tygodniu spodziewana jest pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca.

Ponad połowa lekarzy, pielęgniarek i ratowników zajmujących się pierwszą pomocą chorym na COVID-19 może być zagrożonych co najmniej jednym problemem psychicznym, jak stres pourazowy, depresja, lęki, ryzykowne picie alkoholu czy bezsenność - wynika z badania, które publikuje pismo "Journal of Psychiatric Research".

Każdy pacjent, który przyjął dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, może pobrać kod QR potwierdzający szczepienie. Ważny jest rok - poinformowała dyrektor Centrum e-Zdrowia Agnieszka Kister.

Więcej Amerykanów otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi niż uzyskało od początku epidemii pozytywny wynik testu na Covid-19 - wynika z wyliczeń portalu Bloomberg.

W Lombardii na północy Włoch od ponad dwóch miesięcy pies czeka codziennie od rana do wieczora przed domem na swojego pana, który leży w szpitalu chory na Covid-19. Jego właściciel, ochotnik Obrony Cywilnej, wraca już do zdrowia.

Pierwsze wyniki III fazy badań klinicznych szczepionki firmy Janssen opracowanej we współpracy z Johnson&Johnson są bardzo obiecujące - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że zupełnie wystarczające będzie podanie tylko jednej dawki preparatu.

Brytyjski wariant koronawirusa odpowiada już za 69,5 proc. wszystkich nowo wykrywanych przypadków w Irlandii - poinformował w poniedziałek naczelny lekarz tego kraju Tony Holohan.

Brak spójności w działaniach politycznych, gospodarczych i społecznych, negacjonizm i obojętność na cierpienie zarzuca brazylijskiemu prezydentowi Jairowi Bolsonaro specjalna Komisja Episkopatu Brazylii ds. Ekologii. Dokument w tej sprawie skierowany został do ONZ.

Europejska strategia szczepień jest właściwa - broniła działań UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde". Dodała, że pierwszych dostaw szczepionki Johnson&Johnson spodziewa się na początku kwietnia, a CureVac w drugim kwartale br.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie