Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 2 lutego

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 2 lutego
Polsat News/Zdj. ilustracyjne
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 2 lutego

Mamy 4 326 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyją 253 koleje osoby, z których to 213 posiadało choroby współistniejące. Od początku epidemii zakaziło się 1 520 215 osób, a zmarło w sumie 37 476 pacjentów.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (586), kujawsko-pomorskiego (449), warmińsko-mazurskiego (377), śląskiego (343), wielkopolskiego (336), pomorskiego (326), zachodniopomorskiego (272), lubelskiego (256), małopolskiego (244), łódzkiego (238), dolnośląskiego (236), podkarpackiego (152), podlaskiego (150), świętokrzyskiego (95), lubuskiego (84), opolskiego (55).

 

"127 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - przekazało ministerstwo zdrowia".

 

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 13 512 osób, 1353 pacjentów jest pod respiratorami – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 28 302 łóżka i 2745 respiratorów.

 

Kwarantanną – jak przekazało ministerstwo – objętych jest 152 614 osób.

 

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 1 281 396 zakażonych.

 

 

ZOBACZ: MRiRW: pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek

 

Obostrzenia przedłużone

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 14 lutego z trzema wyjątkami. Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w galeriach handlowych; działać będą mogły instytucje kultury - muzea i galerie sztuki; przestają natomiast obowiązywać godziny dla seniora.

 

Centra i galerie handlowe będą musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązywać będą limity klientów: 1 osoba na 10 m kw. – w sklepach do 100 m kw. powierzchni oraz 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw. powierzchni.

 

Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać także galerie sztuki, muzea i biblioteki. Zamknięte dalej pozostaną m.in.: teatry, kina, domy kultury.

 

ZOBACZ: Producenci: południowoafrykański wariant koronawirusa osłabia działanie szczepionek

 

Z pozostałych ograniczeń i zasad bezpieczeństwa rząd wymienia: utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi; zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.

 

Obowiązuje też zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.

Świat walczy z wirusem


Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz pacjenci, którym towarzyszą inne schorzenia.

 

Choroba COVID-19 została po raz pierwszy rozpoznana przez lekarzy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń wzrosła w do tak wysokiego poziomu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca stan pandemii na świecie. Pacjent "zero" został zdiagnozowany w Polsce na początku marca.

zdr/ poslatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie