Kiedy przełożyć szczepienie przeciw COVID-19? Ministerstwo wyjaśnia

Polska
Kiedy przełożyć szczepienie przeciw COVID-19? Ministerstwo wyjaśnia
PAP/Leszek Szymański
Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowały kwestionariusz, który przed wizytą u lekarza powinna wypełnić każda osoba zgłaszająca się na szczepienie przeciw COVID-19

Szczepienie przeciw COVID-19 powinno zostać odroczone, jeśli pacjent w ostatnich tygodniach miał pozytywny wynik testu na koronawirusa lub w dniu szczepienia jest przeziębiony, ma gorączkę, biegunkę lub wymioty - wynika z kwestionariusza opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowały kwestionariusz, który przed wizytą u lekarza powinna wypełnić każda osoba zgłaszająca się na szczepienie przeciw COVID-19.

 

Na początek pacjent odpowiada na kilka wstępnych pytań, m.in. czy w ciągu ostatnich 4 tygodni miał dodatni wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2, a także czy miał kontakt z osobą zakażoną lub wykazującą objawy COVID-19.

 

Pytania o objawy

 

Osoba zgłaszająca się na szczepienie powinna również poinformować, jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni miała gorączkę, kaszel lub utraciła węch i smak. Pacjent jest też pytany, czy w dniu, w którym zgłosił się na szczepienie, nie czuje się przeziębiony lub ma biegunkę albo wymioty. Ponadto pacjent powinien poinformować, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wrócił z zagranicy (strefa czerwona) lub otrzymał jakąkolwiek inną szczepionkę.

 

ZOBACZ: Szczyt kryzysowy w Niemczech. Powstanie "narodowy plan szczepień"

 

"Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań jest pozytywna, szczepienie przeciw COVID-19 powinno zostać odroczone. Na szczepienie należy zgłosić się wtedy, gdy wszystkie odpowiedzi na ww. pytania będą negatywne" - poinformowano w kwestionariuszu. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem realizującym szczepienia.

 

W kwestionariuszu zamieszczono również kilka dodatkowych pytań dotyczących stanu zdrowia, które w przypadku pozytywnej odpowiedzi powinny być skonsultowane z lekarzem.

 

Choroby przewlekłe i alergie

 

Pacjent przed szczepieniem jest pytany, czy w dniu szczepienia nie odczuwa oznak choroby lub zaostrzenia choroby przewlekłej. Należy również poinformować lekarza, jeśli w przeszłości u pacjenta wystąpiła ciężka niepożądana reakcja po szczepieniu lub rozpoznano u niego uogólnioną reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny) po podaniu jakiegoś leku lub pokarmu, albo po ukąszeniu owada. Osoby zgłaszające się na szczepienie powinny również poinformować lekarza, jeśli są uczulone na glikol polietylenowy (PEG) lub inne substancje.

 

ZOBACZ: Dworczyk: problemy z dostawami mogą wpłynąć na grafik szczepień seniorów

 

Pacjenci są również pytani, czy chorują na chorobę znacznie obniżającą odporność (np. nowotwór złośliwy, AIDS), a także czy otrzymują leki immunosupresyjne (np. kortyzon, prednizon lub inny kortykosteroid), leki przeciw nowotworom złośliwym (cytostatyczne), leki zażywane po przeszczepieniu narządu, radioterapię (napromienianie) lub leczenie z powodu zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelita (np. choroby Crohna) lub łuszczycy. W kwestionariuszu pacjenci są również pytani, czy chorują na hemofilię lub inne poważne zaburzenia krzepnięcia lub przyjmują leki przeciwkrzepliwe. Ponadto kobiety powinny poinformować, jeśli są w ciąży lub karmią dziecko piersią.

 

Osoby zgłaszające się na szczepienie podpisują również oświadczenie, w którym deklarują m.in., że dobrowolnie wyrażają zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie