Australia. Pożar lasu koło Perth. Miasto objęto covidowym lockdownem

Świat
Australia. Pożar lasu koło Perth. Miasto objęto covidowym lockdownem
PAP/EPA/RICHARD WAINWRIGHT
We wtorek w Perth, które jest stolicą tego stanu, pojawiła się chmura dymu, zaś na przedmieściach mieszkańcy zaobserwowali opady popiołu nawet 50 km od pożaru

Pożar lasu koło Perth zniszczył już co najmniej 30 domów, objął ponad 7 tys. hektarów lasu i zmusił mieszkańców okolicznych miejscowości do ewakuacji Tymczasem w samym dwumilionowym mieście australijskim obowiązuje lockdown z powodu nowego ogniska zakażeń SARS-CoV-2.

Jak stwierdził premier stanu Australia Zachodnia Mark McGowan, pożar jest "skrajnie niebezpieczny" i wezwał mieszkańców okolicznych miejscowości do przysłuchania się do zaleceń władz. Jak dodał, dla mieszkańców znajdujących się w strefie bezpośrednio zagrożonej pożarem, na ucieczkę jest już za późno i powinni ukryć się w domach.

 

ZOBACZ: Rekordowe upały w Australii. Ogień trawi rajską wyspę

 

Według burmistrza miasta Swan w aglomeracji Perth, zniszczonych zostało 30 domów. Liczba ofiar jest na razie nieznana. Jak zaznaczył McGowan, sytuację komplikują upalna pogoda i silne wiatry.

 

 

Dwa różne kryzysy

 

W dodatku od niedzieli w Perth obowiązuje lockdown, ogłoszony po wykryciu pierwszego od 10 miesięcy przypadku infekcji koronawirusem u strażnika hotelu dla osób odbywających kwarantannę. Mężczyzna jest również taksówkarzem.

 

ZOBACZ: Koala zatrzymał rowerzystkę i wypił wodę z bidonów. Żar lał się z nieba

 

- W tej chwili nasz stan zmaga się z dwoma różnymi kryzysami: niebezpiecznym pożarem i lockdownem z powodu Covid-19. Sytuacja jest skrajnie niepokojąca i poważna - powiedział premier Australii Zachodniej, cytowany przez BBC.

 

We wtorek w Perth, które jest stolicą tego stanu, pojawiła się chmura dymu, zaś na przedmieściach mieszkańcy zaobserwowali opady popiołu nawet 50 km od pożaru.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie