Narciarze odwiedzą galerie handlowe. Chcą "zrozumieć istniejący paradoks"

Biznes
Narciarze odwiedzą galerie handlowe. Chcą "zrozumieć istniejący paradoks"
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W odpowiedzi na przedłużające się restrykcje postanowiono zorganizować protest.

1 lutego o godz. 18:00 przejedziemy się schodami ruchomymi w najbliższej galerii, w strojach narciarskich, z nartami i deskami w ręce - zapowiadają organizatorzy protestu pod tytułem "Idziemy na narty do centrum handlowego". Zapewniają, że wszystko odbędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Rząd zdecydował, że od 1 lutego otwarte są sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nie będą obowiązywać godziny dla seniorów.

 

ZOBACZ: Lawiny w Tatrach porwały dwóch narciarzy i taterniczkę. Akcje ratunkowe TOPR

 

Bez zmian pozostają dotychczasowe zasady dotyczące: zgromadzeń publicznych, imprez i spotkań organizowanych w domach, działalności restauracji, hoteli, stoków oraz infrastruktury sportowej, a także zasad przekraczania granic.

 

Będą poruszać się schodami ruchomymi 

 

W odpowiedzi na przedłużające się restrykcje postanowiono zorganizować protest. Uczestnicy mają odwiedzić najbliższą galerię handlową i "poruszać się schodami ruchomymi w górę i w dół, z zachowaniem dystansu społecznego, w maskach, goglach, kaskach i rękawiczkach".

 

"Zrobimy zakupy, zjemy coś na wynos. Chcemy w ten sposób zrozumieć istniejący paradoks" - informują organizatorzy protestu.

 

Tymczasem właściciele stacji narciarskich w Wiśle otworzyli się dla narciarzy. W sobotę ze stoków skorzystać mogły te osoby, które wypełniły odpowiedni formularz i zapisały się tym samym na zorganizowane lekcje jazdy na nartach i snowboardzie.

 

ZOBACZ: Zima w Polsce. Mróz odpuści tylko na dwa dni

 

Wiślańskie ośrodki Skolnity Wisła Ski & Bike Park i Nowa Osada już ruszyły. Właściciele innych wiślańskich stoków zapowiadają, że otworzą się od poniedziałku 1 lutego.

 

Nie będą czekać na zielone światło od rządu, który przedłużył obostrzenia dla tej branży do co najmniej 14 lutego. Ale już mówi się, że zakazy mogą potrwać jeszcze dłużej, co wielu przedsiębiorców z Wisły, Szczyrku i innych górskich miejscowości zaprowadzi najprawdopodobniej na skraj bankructwa.

 

WIDEO: Stoki narciarskie otwarte pomimo obostrzeń 

  

W Beskidach działają obecnie trzy ośrodki narciarskie, które rozpoczęły szkolenia. Dwa ośrodki oficjalnie pozostają zamknięte, ale każda osoba, która przyjedzie tam z własnym sprzętem, będzie mogła wjechać wyciągiem na szczyt i poszusować obok trasy narciarskiej, bowiem te są zamknięte.

 

- Sytuacja w Wiśle jest dynamiczna. Trwają uzgodnienia zrzeszonych w organizacji Wiślański Skipass i pertraktacje odnośnie tego jak postępować dalej. Z informacji jakie udało się uzyskać na ten moment nie pojawiły się tam kontrole policji ani saniepidu - powiedział reporter Polsat News Michał Mitoraj. 

 

Co z miejscami noclegowymi?

 

- Dynamiczna sytuacja jest też w przypadku hoteli i restauracji. Jeszcze w weekend trudno było szukać restauracji, która przejmowała klientów wewnątrz lokalu, ale jak usłyszałem od restauratorów, którzy na dzisiaj zapowiedzieli wielkie otwarcie, znajdą się już takie lokale, gdzie posiłek będzie  można spożyć na miejscu. Jak ktoś dobrze poszuka to w perle Beskidów znajdzie także miejsce hotelowe - przekazał reporter Polsat News.

 

Jak wyjaśnił w rozmowie z Polsat News lek. med. Grzegorz Hudzik ze śląskiego wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego "przede wszystkim skupiamy się na tych miejscach gdzie istnieje potencjalne ryzyko dużego zgromadzenia ludzi, a co za tym idzie dużej transmisji zakażenia".

 

- To interesuje nas najbardziej. Kontrolujemy obiekty hotelowe, restauracyjne, właśnie obiekty rekreacji, kluby muzyczne, dyskoteki. Właśnie tam, gdzie dochodzi do potencjalnego spotkania człowieka z człowiekiem, gdzie istnieje potencjalne ryzyko zakażenia - mówił Hudzik.

 
msl/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie