Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Daniel Dal Zennaro
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Z ponad 95 tysiącami zgonów na Covid-19 styczeń jest najbardziej tragicznym miesiącem epidemii w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. - Naszym celem jest zaszczepienie do końca lata przeciwko Covid-19 70 proc. dorosłych w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Śledź naszą relację na żywo.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Przedstawiciele rządu federalnego, rządów krajów związkowych i przemysłu farmaceutycznego spędzili w poniedziałek ponad pięć godzin na omawianiu problemów, związanych z kampanią szczepień przeciw Covid-19. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała opracowanie narodowego planu szczepień.

Wyciągi narciarskie we Francji pozostaną zamknięte w lutym – poinformowała w poniedziałek kancelaria premiera Jeana Castexa. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w szpitalach we Francji zmarło 455 chorych – podała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Rosja przedłużyła do 17 lutego zakaz lotów do i z Wielkiej Brytanii z powodu nowego wariantu koronawirusa, wykrytego w tym kraju - poinformowały w poniedziałek rosyjskie władze.

Od 5 lutego rząd zmieni rodzaje testów wymaganych przy podróżach do Czech oraz obowiązek kwarantanny. Stworzono nową kategorię państw „bardzo ryzykownych”; Polski wśród nich nie ma, ale MSZ podkreśla, że nadal obowiązuje zakaz podróży turystycznych do Czech m.in. z Polski.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że jest optymistą w kwestii tego, czy będzie można w tym roku wyjechać na letnie wakacje, choć zastrzegł, że zależy to od postępów w szczepieniach i spadku liczby nowych zakażeń.

Unia Hiszpańskiej Prywatnej Służby Zdrowia (ASPE), grupująca dyrekcje prywatnych szpitali w Hiszpanii, ogłosiła, że wraz z trudnościami w procesie szczepień, realizowanym przez publiczną służbę zdrowia, planuje samodzielnie zakupić szczepionki przeciwko Covid-19.

Ciemnoczerwone strefy, w których występuje szczególnie duża liczba infekcji, wzmocnione zasad dotyczące testów na obecność koronawirusa i kwarantanny oraz odradzanie tych podróży, które nie są niezbędne - to niektóre z zaleceń, które przyjęły w poniedziałek kraje członkowskie w ramach Rady UE.

Na ośmiu obszarach Anglii, zamieszkałych łącznie przez ok. 80 tys. osób, zostaną przeprowadzone masowe testy na obecność koronawirusa w związku z wykryciem 11 przypadków wariantu z RPA, które nie są łączone z podróżami - ogłosił w poniedziałek brytyjski rząd.

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu w związku ze wzrostem liczby zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa ogłosiły nakaz używania wewnątrz barów maseczek ochronnych. Nowe obostrzenie wywołało zdziwienie u części internautów.

W komunikacie przekazanym w poniedziałek mediom rząd regionu Madrytu wyjaśnił, że obowiązek noszenia maseczek wewnątrz barów ma wejść w życie w piątek.

Rząd Austrii ogłosił, że znów otwierają się muzea, galerie i ogrody zoologiczne. Sprzedawcy detaliczni, szkoły i usługodawcy, tacy jak np. fryzjerzy, mogą ponownie działać, ale przestrzegając ściśle określonych przepisów sanitarnych.

Lekcje w szkołach będą odbywały się częściowo w systemie zmianowym. Tylko ci uczniowie, którzy zostali przetestowani na obecność koronawirusa, będą mogli uczestniczyć w zajęciach.

Z usług fryzjerskich również można będzie korzystać wyłącznie po okazaniu testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin.

Ograniczenia w wychodzeniu z domów nadal pozostają w mocy między godz. 20. a 6.

Przepisy obowiązujące przy wjeździe do kraju zostaną zaostrzone.

W trakcie demonstracji przeciwko państwowym restrykcjom antykoronawirusowym, które odbyły się w Austrii w sobotę i w niedzielę, policja tymczasowo zatrzymała 32 osoby, a wobec łącznie 2300 sporządziła wnioski o ukaranie - poinformował w poniedziałek austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) uruchomiło w poniedziałek system do monitorowania szczepień przeciwko Covid-19 w całej Europie, który pozwala analizować postęp kampanii szczepień w poszczególnych krajach.

W 14 257 szkołach podstawowych w klasach I-III w poniedziałek nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym – poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 98,7 proc. szkół podstawowych. W 24 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 162 w trybie mieszanym.

Lokalne władze we Włoszech muszą dołożyć starań, aby w miastach nie dochodziło do zgromadzeń na ulicach, jak w ostatni weekend stycznia - taki apel wystosował w poniedziałek, w dniu złagodzenia obostrzeń, koordynator komitetu doradców rządu do spraw pandemii Agostino Miozzo.

W woj. pomorskim wykonano ponad 78 tys. szczepień przeciw Covid-19, w tym prawie 16 tys. drugą dawką. Z danych opublikowanych na stronie gov.pl wynika, że w niedzielę w regionie zastrzyk otrzymały jedynie 2 osoby. Była to najniższa dzienna liczba iniekcji w kraju.

Stacje narciarskie zrzeszone w grupie Tatry Super Ski, do której należą m.in. największe wyciągi w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej, wydały w poniedziałek wspólne oświadczenie. Deklarują w nim, że nie otworzą swoich ośrodków, bo nie chcą łamać przepisów. Liczą jednak na to, że rząd poluzuje obostrzenia jeszcze w tym sezonie i wyciągi wtedy ruszą

Dotychczas w województwie lubuskim pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 przyjęło ok. 30 tys. osób. Drugą zaaplikowano 4 tys., głównie medykom, ale także pracownikom i pensjonariuszom DPS-ów – poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Kolejnych sześć zespołów, które będą szczepić pacjentów przeciw COVID-19 w miejscu ich zamieszkania chce wyłonić małopolski NFZ. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 lutego.

Śląska służba zdrowia zamawia obecnie ok. 50 tys. szczepionek tygodniowo, możemy zwielokrotnić liczbę szczepień – zapewnił w poniedziałek w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Sytuację epidemiologiczną w regionie ocenił jako "bardzo stabilną".

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych w poniedziałkowym stanowisku stanowczo sprzeciwiła się stosowaniu w medycznych laboratoriach diagnostycznych tzw. pulowania materiału przeznaczonego do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2.

Wariant koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się w grudniu ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii, wywołał połowę nowych zachorowań na COVID-19 w Holandii.

Nie wszystkie sklepy w centrach handlowych zostały w poniedziałek otwarte - poinformowała Polska Rada Centrów Handlowych. Po części ze względu na zbyt mało czasu na zatowarowanie, a także ze względu na trudną sytuację i braki personelu - podała Rada.

Opady śniegu, największe od dwóch lat, sparaliżowały Waszyngton. W aglomeracji zamknięto punkty, gdzie przeprowadza się testy na Covid-19 i szczepienia. Uczniowie w większości szkół mają odwołane zajęcia.

Dochody budżetu Krakowa w 2020 roku były niższe niż planowano o 235 mln zł – podał Urząd Miasta. Spadek ten był dużo mniejszy niż się spodziewano na początku pandemii koronawirusa, kiedy szacowano, że samorząd może stracić od 350 mln do nawet 1,5 mld zł.

Około 16 tys. osób ukarano dotąd w Holandii mandatami w wysokości 95 euro za naruszanie wprowadzonej 23 lutego godziny policyjnej, która ma pomóc w zwalczaniu pandemii koronawirusa - poinformowała w poniedziałek holenderska agencja ANP. Według niej, od niedzieli nałożono 980 takich mandatów.

Kilkaset osób w poniedziałek wzięło udział w demonstracji w centrum Budapesztu, apelując do władz o zgodę na otwarcie lokali gastronomicznych, zamkniętych z powodu pandemii koronawirusa.

Rząd Portugalii ogłosił w poniedziałek, że w szpitalach znajduje się rekordowa liczba pacjentów z Covid-19 - blisko 6,9 tys. Potwierdził też dostawę pierwszych szczepionek od firmy AstraZeneca. Dotrą do tego kraju 9 lutego.

Do 127 z 430 punktów w woj. łódzkim nie dotarły w poniedziałek przeznaczone dla seniorów zamówione szczepionki przeciw COVID-19. Przełożono na inny termin zastrzyki w tych miejscach - poinformowała rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

Samolot z pierwszą partią szczepionek przeciwko Covid-19 dla Republiki Południowej Afryki wylądował na międzynarodowym lotnisku w Johannesburgu - poinformował w poniedziałek państwowy nadawca SABC. Do kraju dotarł milion dawek preparatu.

Podejmując decyzje o obostrzeniach, rząd bierze też pod uwagę restrykcje wprowadzane w innych krajach UE - oświadczył wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że nie chcielibyśmy sytuacji, która zmuszałaby nas do podjęcia aż tak radykalnych środków, jakie podejmują inne kraje.

Na Wyspie Man zniesiono w poniedziałek wszystkie restrykcje epidemiczne z wyjątkiem zakazu wjazdu z zewnątrz. Leżąca na Morzu Irlandzkim wyspa stała się jedyną częścią Wysp Brytyjskich, gdzie nie trzeba zasłaniać twarzy, nie obowiązuje też dystans społeczny.

Dezynfekcja jest jednym z kluczowych elementów zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19. Od początku pandemii zarejestrowano 4012 produktów biobójczych do dezynfekcji – poinformował w poniedziałek prezes URPL Grzegorz Cessak.

Decyzje o odmrożeniu gospodarki będą prawdopodobnie podejmowane według kryteriów regionalnych – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że trudno wskazać kolejność znoszenia ograniczeń. Podkreślił znaczenie przywrócenia stacjonarnych zajęć w szkołach.

Rozszerzenie listy działalności wspieranych z Tarczy Finansowej 2.0 PFR o m.in. naukę języków obcych, kluby sportowe czy sprzedaż hurtową odzieży i obuwia - przewiduje projekt uchwały, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Nie możemy dopuścić, by programu szczepień przeciw COVID-19 był realizowany w sytuacji dynamicznego rozwoju pandemii - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dlatego - jak podkreślił - trzeba ostrożnie podejmować decyzje o "luzowaniu" obostrzeń.

Do 14 lutego będą wykonywane badania przesiewowe nauczycieli, potem podejmiemy decyzje dotyczące powrotu uczniów do szkół; będą one dotyczyły przede wszystkim klas ósmych i klas maturalnych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Komisja Europejska poinformowała, że rozmowy z firmą farmaceutyczną AstraZeneca będą kontynuowane, bo Unia Europejska chce znaczniej więcej szczepionek niż proponuje koncern.

Oczywistym jest to, że seniorzy nie będą szczepieni szczepionką AstraZeneca; być może rozpoczniemy szczepienie tym preparatem od nauczycieli - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że należy czekać na decyzję Rady Medycznej w tej sprawie.

Moglibyśmy wykonywać 3,5 mln szczepień miesięcznie, ogranicza nas ilość szczepionek - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z powodu pandemii większość Hiszpanek przełożyła decyzję o macierzyństwie. Prawie 74 proc. kobiet poniżej 45 lat nie uważa macierzyństwa za priorytet w ciągu najbliższych 5 lat - wynika z najnowszych badań X Barometru Rodzin w Hiszpanii (The Family Watch), opublikowanych w styczniu.

Obecnie mamy zakontraktowanych blisko 100 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19; wystarczy na zaszczepienie około 58 mln osób - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przed 10 lutego możemy spodziewać się dostawy szczepionki AstraZeneca; jest realne, że w drugim kwartale szczepionek będzie więcej i program szczepień ulegnie przyspieszeniu - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

94 proc. wszystkich lekarzy zaszczepiło się już na COVID-19; zaszczepionych zostało również ponad 80 proc. pensjonariuszy DPS-ów - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Wyraził zadowolenie z tego, że rośnie zainteresowanie szczepieniami.

Europa musi działać skuteczniej i szybciej, aby szczepionki przeciwko koronawirusowi dotarły do jej mieszkańców - oświadczył w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron.

Po stwierdzeniu obecności koronawirusa u jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu służby sanitarne skierowały na kwarantannę 66 uczniów tej szkoły - poinformowała w poniedziałek rzecznik opolskiego urzędu miasta Katarzyna Oborska-Marciniak.

W Portugalii ruszyły w poniedziałek szczepienia przeciwko Covid-19 dla seniorów mających ukończony 80. rok życia. Tymczasem w sytuacji niedoborów szczepionki ze szczepień rezygnują posłowie.

Od poniedziałku w Helsinkach oraz sąsiednich miastach wznowiono, wbrew wytycznym rządu i po około dwóch miesiącach przerwy, grupowe zajęcia rekreacyjne oraz treningi sportowe dla dzieci i młodzieży organizowane w pomieszczeniach zamkniętych.

Dość tego, wzywamy rząd do otwarcia gospodarki - apelowali na poniedziałkowej konferencji prasowej posłowie Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński. Przypomnieli, że według średniej liczby zachorowań dziś cała Polska jest w tzw. strefie żółtej.

Problemy w kampanii szczepień przeciw Covid-19 skłoniły kanclerz Angelę Merkel i premierów krajów związkowych do zwołania na poniedziałkowe popołudnie szczytu kryzysowego. Przed posiedzeniem pojawiają się postulaty "sporządzenia narodowego planu szczepień" i krytyka pod adresem firm farmaceutycznych.

Ponad 620 tysięcy osób we Włoszech otrzymało już dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. - Jesteśmy na pierwszym miejscu w UE - ogłosił w poniedziałek minister do spraw regionów Francesco Boccia. Dotąd we Włoszech szczepionkę podano 2 milionom osób.

W ciągu roku we Włoszech o 444 tysiące spadła liczba osób zatrudnionych. Bezrobocie wzrosło w grudniu zeszłego roku do 9 procent - takie dane przedstawiające konsekwencje pandemii przedstawił w poniedziałek Instytut Statystyczny Istat.

Jak podkreślono w analizie danych z okresu od grudnia 2019 do grudnia zeszłego roku, wskaźnik osób zatrudnionych zmniejszył się o 1,9 procent.

W lutym władze Hiszpanii spodziewają się otrzymać ponad 2,3 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, wynika z poniedziałkowych zapewnień gabinetu Pedra Sancheza.

Rząd Hiszpanii poinformował, że dostarczane w lutym szczepionki pochodzić będą od firm Pfizer oraz Moderna. Przypomniał, że w niedzielę ten drugi dostawca przekazał hiszpańskim służbom medycznym ładunek zawierający 52 tys. dawek szczepionki.

W Polsce wykonano dotąd 1 176 904 szczepienia przeciw COVID-19, w tym 200 536 osobom podano już drugą dawkę – wynika z zestawienia zaktualizowanego w poniedziałek na rządowej stronie gov.pl. To stan z godz. 10.30.

Jednocześnie podano, że od początku zastrzyków zanotowano 871 niepożądanych odczynów. Zutylizowano też 2979 dawek preparatu.

"Prawie całe Włochy są w żółtej strefie. Wirus dziękuje"- tymi słowami ekspert w dziedzinie epidemiologii profesor Pierluigi Lopalco skrytykował decyzję Ministerstwa Zdrowia o złagodzeniu restrykcji w większości regionów Włoch. Jego zdaniem to "niewybaczalny błąd".

W Brukseli policja zatrzymała 488 osób, które usiłowały zorganizować w niedzielę protest przeciwko restrykcjom związanym z Covid-19; władze uznały manifestację za nielegalną - informuje w poniedziałek belgijska telewizja VRT.

15 przedszkolaków objęto kwarantanną - poinformował w poniedziałek na swoim profilu społecznościowym burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Wojewódzki Szpital Zespolony (WSzZ) w Płocku ma otrzymać w tym tygodniu 1290 szczepionek przeciw COVID-19, czyli o 450 więcej niż zamówił. Szczepieni będą pracownicy służby zdrowia, w tym drugą dawką, i seniorzy - przekazał dyrektor placówki Stanisław Kwiatkowski.

- Niemiło czuć, że stoisz z wyciągniętą ręką - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując sytuację wokół dostaw szczepionek przeciw Covid-19. Do kraju pierwsze preparaty dotrą w tym miesiącu.

Od poniedziałku w Poznaniu działa szpital tymczasowy stworzony w ub. roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Placówka czeka na przyjęcie pierwszego pacjenta. Trwa szczepienie przeciw COVID-19.

Prawie 300 tysięcy barów i restauracji zostało otwartych w poniedziałek we Włoszech dzięki złagodzeniu restrykcji przeciwepidemicznych w większości regionów. Lokale, które dotąd mogły tylko prowadzić sprzedaż na wynos i dostawy, wznawiają obsługę przy stolikach.

W poniedziałek do Polski dotarło 320 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech. W kolejnym transporcie za tydzień też trafi do nas 320 tys. dawek - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

- Jeśli wszystko się potwierdzi ze strony producentów szczepionek, harmonogram będzie uwzględniał ok. 3 mln osób zaszczepionych w pierwszym kwartale - zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, zastrzeżenie to jest duże, bo deklaracje producentów kilka razy okazywały się bez pokrycia.

- Dostawy szczepionek będą rosły systematycznie. Mamy już pewien rytm dostaw, realizowany przez Pfizera i Modernę. W drugim kwartale dojdą jeszcze dwaj producenci - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Współpracujemy z firmami farmaceutycznymi, aby zapewnić dostawy szczepionek Europejczykom. Firmy BioNTech i Pfizer dostarczą 75 milionów dodatkowych dawek w drugim kwartale roku, czyli łącznie do 600 milionów w 2021 roku - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

Niemiecka firma BioNTech zapowiedziała w poniedziałek znaczne zwiększenie dostaw szczepionki przeciw Covid-19 do krajów Unii Europejskiej w drugim kwartale br. Same Niemcy powinny otrzymać prawie 14 mln dawek więcej.

Krakowska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu Janowi P., który skłamał, że nie ma koronawirusa i jako zawodnik wziął udział w meczu Pucharu Polski w sierpniu w Krzeszowicach (woj. małopolskie). Naraził co najmniej 40 osób na zakażenie.

Panel ekspertów doradzających rządowi Korei Płd. pozytywnie ocenił zastosowanie szczepionki na Covid-19 firmy AstraZeneca u wszystkich osób dorosłych, w tym seniorów - podała w poniedziałek agencja Yonhap, przypominając o kontrowersjach na temat skuteczności preparatu.

Najmniej zgonów na Covid-19 od końca października ubiegłego roku zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; zmarło 54 chorych - poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Przeszło 1,5 mln osób w grupie 70 plus próbowało od 22 stycznia br. dodzwonić się na infolinię, aby zapisać się na szczepienia przeciwko COVID-19 - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski.

Na Ukrainę za dwa tygodnie dotrze pierwsza partia szczepionek przeciw Covid-19 produkcji Pfizer/BioNTech - zapowiedział w poniedziałek wiceminister ochrony zdrowia tego kraju Ihor Iwaszczenko. Preparaty będą dostarczone w ramach inicjatywy COVAX.

Minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire powiedział w poniedziałek, że decyzja o kolejnym lockdownie w kraju zostanie podjęta tylko w ostateczności. Jak dodał, miesiąc ostrych ograniczeń kosztowałby gospodarkę 15 mld euro.

100 tys. osób w Wielkopolsce zaszczepiono już przeciw COVID-19 - wynika z wyliczeń resortu zdrowia, o których poinformowały służby wojewody wielkopolskiego. Pierwsze osoby w regionie otrzymały szczepionkę 27 grudnia ub. roku.

W ubiegłym tygodniu zawieszono funkcjonowanie 12 warszawskich szkół w związku z koronawirusem, a kolejnych kilkadziesiąt miało częściowo zawieszone zajęcia - poinformowała w poniedziałek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosi we wtorek przedłużenie stanu wyjątkowego ze względu na pandemię koronawirusa w części kraju, ponieważ wciąż wykrywanych jest wiele nowych infekcji - podała w poniedziałek agencja Kyodo, powołując się na źródła rządowe.

Nad szczepionką przeciw SARS-CoV2, która zdrowym osobom miałaby zapewnić odporność, a już zakażonym - zastąpić terapię, pracuje zespół prof. Andrzeja Mackiewicza z Poznania. - Nasza szczepionka działa podobnie do samego wirusa po to, by go zniszczyć w organizmie - mówi naukowiec w rozmowie z PAP.

Na skutek pandemii jedna piąta taksówkarzy odeszła z zawodu - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza". Spośród tych, którzy pozostali za kółkiem, co drugi ma problemy z płaceniem składek ZUS lub opłat korporacyjnych.

Moderna przetestuje nową wersję szczepionki dopasowaną do tzw. afrykańskiego wariantu. Podobne badania zapowiedział też Pfizer. - Chcąc wygrać z SARS-CoV-2, musimy starać się wyprzedzać jego ruchy - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Polski Fundusz Rozwoju zakwestionował przyznanie finansowego wsparcia dla komorników sądowych na utrzymanie miejsc pracy w kancelariach, którego udzielił im w ubiegłym roku. I nakazał zwrot środków, bo przeznaczone są tylko dla przedsiębiorców - to blisko 38 mln zł - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

W poniedziałek ma dotrzeć do Polski 320 tys. szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał, że do punktów szczepień trafi w tym tygodniu 308 tys. szczepionek na drugie dawki i około 180 tys. na pierwsze.

Od 1 lutego będą mogły być otwarte dla publiczności muzea i galerie sztuki przy zachowaniu reżimu sanitarnego - wynika z rozporządzenia rządu opublikowanego 29 stycznia w Dzienniku Ustaw. Dyrektorzy muzeów i galerii zapowiadają otwarcie swoich instytucji dla zwiedzających.

Nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich jest przedłużona do 14 lutego, jednocześnie zmieniają się zasady organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły dla uczniów, którzy nie mogą się uczyć w domu. Najmłodsi uczniowie nadal uczą się stacjonarnie.

Od poniedziałku kolejnych 600 tysięcy uczniów w siedmiu regionach Włoch powróci do szkół średnich. Tym samym w lekcjach w klasach uczestniczyć już będzie 7 z 8,5 miliona uczniów. To rezultat złagodzenia restrykcji na większości terytorium kraju.

W poniedziałek weszły w życie przepisy, które pozwalają na nowe formy wsparcia dla firm poszkodowanych przez pandemię. Chodzi o m.in. do 5 tys. zł dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności, zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne.

Melatonina wytwarzana w ludzkich płucach jest bardzo skuteczną substancją w zwalczaniu SARS-CoV-2. Nie tylko ma wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się w organizmie koronawirusa - wynika z badania naukowców z brazylijskiego uniwersytetu w Sao Paulo (USP).

Około 10 tys. osób protestowało w niedzielę wieczorem w Wiedniu przeciwko restrykcjom epidemicznym. Jak poinformowały władze, doszło do starć demonstrantów z policją, podczas których rannych zostało co najmniej czterech funkcjonariuszy.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało w niedzielę, że Amerykanom podano już ponad 31 123 299 dawek szczepionek na Covid-19; wykorzystywane są preparaty firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Naszym celem jest zaszczepienie do końca lata przeciwko Covid-19 70 proc. dorosłych w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę późnym wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Z ponad 95 tysiącami zgonów na Covid-19 styczeń jest najbardziej tragicznym miesiącem epidemii w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Do tej pory był nim grudzień z ponad 77 tysiącami zgonów z powodu koronawirusa.

Łącznie od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło już 441 319 Amerykanów, z czego 1914 w niedzielę. To najbardziej tragiczny bilans ofiar śmiertelnych spośród wszystkich państw świata.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie