MRiRW: pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek

Polska
MRiRW: pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
W najbliższym czasie będą znane wyniki wysokospecjalistycznych badań materiału genetycznego SARS-CoV-2 stwierdzonego u norek

Zarejestrowano pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wirus został zdiagnozowany na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego.

"Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został poinformowany 30 stycznia 2021 r. w godzinach popołudniowych przez dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach o potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u zwierząt futerkowych (norki) w Polsce" - czytamy w komunikacie. Wskazano, że wirus został zdiagnozowany na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego.

 

ZOBACZ: Mutacja koronawirusa. Dania wybije wszystkie norki

 

Zaznaczono, że Inspekcja Weterynaryjna równolegle rozpoczęła działania, których celem jest zabezpieczenia fermy. Wszczęto także "działania administracyjne mające na celu likwidację zwierząt", które - jak czytamy - stały się niebezpiecznym rezerwuarem i wektorem SARS-CoV-2 dla ludzi.

 

 

WIDEO: Wirus został zdiagnozowany na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego

  

 

W komunikacie napisano, że aby zminimalizować zagrożenia dla zdrowia i życia, zostały wdrożone dyspozycje z rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek oraz z 2 grudnia 2020 r. w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania (SARS-CoV-2 u norek).

 

ZOBACZ: Producenci: południowoafrykański wariant koronawirusa osłabia działanie szczepionek

 

Zaznaczono, że o zaistniałej sytuacji poinformowany został premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i odpowiedni poziom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Wyniki wysokospecjalistycznych badań materiału genetycznego SARS-CoV-2 stwierdzonego u norek mają być znane w najbliższym czasie - głosi komunikat.

ms/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie