Disney usuwa bajki ze względu na rasizm. Serwis zablokował m.in "Piotrusia Pana"

Kultura
Disney usuwa bajki ze względu na rasizm. Serwis zablokował m.in "Piotrusia Pana"
pixabay
Serwis Disney+ zablokował dostęp dla użytkowników poniżej 7. roku życia do niektórych bajek.

Serwis Disney+ zablokował dostęp dla użytkowników poniżej 7. roku życia do takich bajek jak "Dumbo", "Piotruś Pan", "Aryskotraci", "Szwajcarska Rodzina Robinsonów", "Księga dżungli" i "Zakochany kundel". Zdaniem serwisu streamingowego "część zawartych scen utrwala rasistowskie stereotypy".

W ocenie serwisu tytuły takiej jak "Piotruś Pan", "Dumbo", "Księga dżungli", "Aryskotraci", "Zakochany kundel" i "The Swiss Family Robinson" zawierają rasistowskie podteksty, ośmieszają lub utrwalają szkodliwe stereotypy na temat mniejszości i osób o innym niż biały kolorze skóry.

 

ZOBACZ: Wysoka oglądalność duńskiej bajki o mężczyźnie z długim penisem. Emisja nie będzie wstrzymana

 

Wymienione bajki pozostaną dostępne w serwisie, ale będą niewidoczne dla użytkowników poniżej 7 roku życia.

 

Młodzi widzowie zobaczą komunikat: "Ten program obejmuje negatywne przedstawienia i/lub złe traktowanie ludzi lub kultur. Te stereotypy były wtedy błędne i są błędne teraz. Zamiast usuwać te treści, chcemy uznać ich szkodliwy wpływ, uczyć się na nich i zainicjować dyskusje, by wspólnie tworzyć bardziej integracyjną przyszłość. Disney jest zaangażowany w tworzenie historii z inspirującymi i aspiracyjnymi motywami, które odzwierciedlają bogatą różnorodność ludzkich doświadczeń na całym świecie".

 

WIDEO: Sceny z filmu "Piotruś Pan"

 

 

 

Jak wyjaśniono, w filmie "Dumbo" możemy zobaczyć "białych bohaterów w poszarpanych ubraniach naśladujących i wyśmiewających zniewolonych Afrykanów", natomiast "Piotruś Pan" przedstawia "rdzennych mieszkańców w sposób stereotypowy, który nie odzwierciedla ani różnorodności ludów, ani ich autentycznych tradycji kulturowych". "Pokazuje, jak mówią w niezrozumiałym języku i wielokrotnie nazywa ich czerwonoskórymi, co jest obraźliwym określeniem" - wskazano.

 

WIDEO: Niektóre sceny "utrwalają szkodliwe stereotypy na temat mniejszości i osób o innym niż biały kolorze skóry"

 

 

 

msl/grz/ nj.com, wirtualnemedia.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie