Wymierają polskie ptaki, które kiedyś były pospolite. Nowa Czerwona Lista

Polska
Wymierają polskie ptaki, które kiedyś były pospolite. Nowa Czerwona Lista
Polsat News
Na najnowszej Czerwonej Liście znalazły się ptaki tak niegdyś pospolite jak gawron, słowik szary, mewa siwa czy czajka.

Ornitolodzy biją na alarm. Tak źle jeszcze nie było. Mamy w kraju 47 gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Ich przetrwanie w naszym kraju wisi na włosku. Najnowsza Czerwona Lista Ptaków Polski skłania do myślenia. Rodzime ptaki giną przez zmiany klimatyczne. Rękę przykładają do tego także sami ludzie. Materiał "Wydarzeń".

Sytuacja jest poważna, bo na naszych oczach wymierają gatunki, które jeszcze w latach 80. ubiegłego stulecia były w Polsce pospolite.

 

Co piąty gatunek zagrożony

 

- Co piąty gatunek ptaka występujący w Polsce jest zagrożony przyśpieszonym wymarciem - uważa dr hab. Przemysław Chylarecki, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

 

Ornitolodzy biją na alarm, bo liczby zatrważają. W skali świata gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem jest 14 proc. W samej tylko Polsce aż 25 procent.

 

ZOBACZ: Topnienie lodowców przyspiesza w rekordowym tempie

 

- Wymieranie i zagrożenie wymieraniem to nie są tylko słonie, lamparty czy pandy , które widzimy na filmach. Wymieranie dotyczy nas, tu i teraz, w Polsce również - mówi dr Chylarecki.

 

Na najnowszej Czerwonej Liście znalazły się ptaki tak niegdyś pospolite jak gawron, słowik szary, mewa siwa czy czajka.

 

- To jest już naprawdę bardzo nieciekawa sytuacja dla nas i już mamy czerwone światło, żeby podjąć jakieś działania - powiedział "Wydarzeniom" Krzysztof Janus z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i SGGW.

 

Duża część gatunków zagrożonych wyginięciem związana jest z mokradłami, zbiornikami wodnymi, podmokłymi łąkami w dolinach rzek oraz morzem. To m.in.: bataliony, rycyk, sieweczka obrożna.

 

WIDEO - Ornitolodzy alarmują: wymierają ptaki, które niedawno były pospolite

  

 

Dekady melioracji i zmiany klimatu

 

- To jest konsekwencja wielu dekad meliorowania siedlisk wodnych w Polsce, do tego nakładają się w ostatnich latach zmiany klimatu - podkreśla Tomasz Chodkiewicz, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

 

Wysychające mokradła i doliny rzek powodują, że ptaki tracą swoje naturalne tereny przebywania, w tym miejsca lęgowe.

 

- Jest zadziwiająco dużo gatunków, których spadek liczebności na przestrzeni ostatnich 20 lat jest spektakularny - ostrzega dr Chylarecki.

 

ZOBACZ: AI bezbłędnie oznacza zagrożone gatunki na zdjęciach satelitarnych

 

Wśród takich gatunków jest biegus zmienny, ptak który już jest uważany za wymarłego na terenie Polski. Możemy jedynie obserwować odwiedzających nas gości z dalekiej północy. Od dwunastu lat w Polsce nie zanotowano żadnego jego lęgu.

 

- To też jest ptak terenów podmokłych, kolejny przykład, że źle się dzieje z tą grupą - uważa Tomasz Chodkiewicz.

 

Ornitolodzy uważają jednak, że wiele z obecnie zagrożonych gatunków uda się uratować. Trzeba tylko szybko działać i zatrzymać niekorzystne zmiany w środowisku.

 

- Ograniczenie tych zmian siedliskowych leży jak najbardziej w naszej gestii. Tylko musimy mieć tego świadomość i musimy chcieć - powiedział dr hab. Przemysław Chylarecki.

Marcin Szumowski/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie