Na świat przyszedł źrebak konika polskiego. Ta rasa zagrożona jest wyginięciem

Polska
Na świat przyszedł źrebak konika polskiego. Ta rasa zagrożona jest wyginięciem
Nadleśnictwo Kliniska/Anna Liśkiewicz

Pierwszy w tym roku źrebak konika polskiego przyszedł na świat w specjalnej hodowli rezerwatowej Nadleśnictwa Kliniska (Zachodniopomorskie). Przebywa tam 30 osobników tej rasy. Źrebak urodził się od klaczy Tilii w tabunie Nokturna. Z tegorocznym przychówkiem w ostoi hodowlanej przebywa razem 30 koników w trzech, konkurujących ze sobą tabunach. Konik polski jest rasą zagrożoną wyginięciem.

Pierwsze sześć młodych klaczy do zagrody hodowlanej w Nadleśnictwie Kliniska sprowadzono jesienią 2009 r. Pochodziły one z kolebki rezerwatowej hodowli konika polskiego, czyli Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie oraz Państwowej Stadniny Koni w Dobrzyniewie. W 2011 r. hodowla w Kliniskach otrzymała status hodowli rezerwatowej konika polskiego, a w przyszłym roku będzie obchodziła 10-lecie istnienia.


Warunki bytowania konika w zagrodzie hodowlanej na terenie Nadleśnictwa Kliniska okazały się idealne. Walorem ostoi jest jej rozległy teren - kilkadziesiąt hektarów cennych przyrodniczo łąk - w malowniczej dolinie rzeki Iny, gdzie roślinność jest regularnie zgryzana przez koniki.

 

Żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych


Koniki żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych, odwdzięczając się korzystnym wpływem na roślinność występującą na terenie zagrody. Stały się one trwałym elementem środowiska przyrodniczego na terenie tego fragmentu Puszczy Goleniowskiej, który wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie".


Część koników, dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami, np. gwiazdką na czole, białymi przebarwieniami na nogach, przebywa w zagrodzie pokazowej. Koniki te są odwiedzane przez dzieci i młodzież, przybywającą do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Kliniskach, gdzie zapoznają się z historią gatunku.


Zwierzęta są obserwowane przez opiekunów, którzy m.in. reagują, kiedy jest konieczna interwencja człowieka. Każdy z koników posiada udokumentowane pochodzenie. Tabuny corocznie przechodzą przegląd hodowlany w trakcie, którego tegoroczny przychówek jest opisywany.

 

 

 

Każdy źrebak jest "czipowany"


Od źrebiąt-klaczek pobierane są włosy z grzywy i ogona, aby prowadzić badania genetyczne. Każdy źrebak jest "czipowany", by w przyszłości bezbłędnie przeprowadzić jego identyfikację.


Konik polski jest jedyną naszą rodzimą rasą konia, która zgodnie z kryteriami hodowlanymi UE jest zagrożona wyginięciem, co oznacza, że liczba klaczy hodowlanych wpisanych do księgi stadnej jest wciąż mniejsza niż 1000.

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie