Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" zgłoszone do Pokojowej Nagrody Nobla

Świat
Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" zgłoszone do Pokojowej Nagrody Nobla
Polsat News
"Iustita" zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla

"Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zostało zgłoszone przez norweską posłankę Partii Pracy Jette F. Christensen do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku" - przekazała organizacja na Facebooku. W przesłanym liście parlamentarzystka napisała, że nominacja to wynik "walki o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach".

"Iustitia" przekazała, że została zgłoszona "obok Węgierskiego Komitetu Helsińskiego oraz liderki białoruskiej demokratycznej opozycji Swiatłany Cichanouskiej".

 

ZOBACZ: Program żywnościowy ONZ z Pokojową Nagrodą Nobla

 

"W liście skierowanym do naszego stowarzyszenia przez Jette F. Christensen czytamy: »To nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój«" - napisano na facebookowym profilu strony Stowarzyszenia.
 
 
Przedstawiciele "Iustitii" zapewnili, że niezależnie od wyników konkursu czują się "wyróżnieni, że dostrzegana i doceniana jest ich działalność na rzecz obrony praworządności". "Wartości bez której przestrzegania nie może istnieć żadna demokratyczna wspólnota" - podsumowano.
 
Kilka godzin wcześniej informację o nominacji dla Stowarzyszenia przekazał za pośrednictwem Twittera były premier i europoseł Leszek Miller.
 

 

Nominacje do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, której laureat zostanie ogłoszony przez Norweski Komitet Noblowski na początku października, przyjmowane są do 31 stycznia. Zgłoszenia pozostają tajne przez 50 lat, ale ich autorzy mogą je ujawniać.

 

Prawo zgłaszania kandydatur mają m.in. członkowie parlamentów narodowych oraz rządów, a także nobliści z poprzednich lat.

bas/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie