Program żywnościowy ONZ z Pokojową Nagrodą Nobla

Polska
Program żywnościowy ONZ z Pokojową Nagrodą Nobla
PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Światowy Program Żywnościowy powstał w 1961 roku, swoją siedzibę ma w Rzymie

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał decyzją Komitetu Noblowskiego Światowy Program Żywnościowy. To organizacja będąca agendą ONZ. Instytucja zajmuje się zwalczaniem problemu głodu na świecie.

"Norweski Komitet Noblowski zdecydował o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla 2020 Światowemu Programowi Żywnościowemu" - poinformował komitet. 

 

 

"Światowy Program Żywnościowy otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za 2020 za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, za wkład w poprawę warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktem oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania używaniu głodu jako broni w czasie wojny i konfliktu" - poinformowano w komunikacie. 

 

Pandemia a problem głodu

 

- Międzynarodowej solidarność i wielostronna współpraca jest teraz bardziej widoczna niż kiedykolwiek - mówiła Berit Reiss-Andersen, przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego. - Podczas tej pandemii Światowy Program Żywnościowy wykazał imponującą zdolność do zintensyfikowania swoich działań - stwierdziła.

Norweski komitet zaznaczył, że trwająca "pandemia koronawirusa przyczyniła się do silnego wzrostu liczby ofiar głodu na świecie". Według szacunków Światowego Programu Żywnościowego rocznie z głodem zmaga się około 265 milionów ludzi. 

 

ZOBACZ: Znamy laureatkę literackiej Nagrody Nobla 2020. To poetka

 

Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego wskazała, że głód jest wykorzystywany jako broń i że istnieje związek między głodem a konfliktem zbrojnym, nazywając tę zależność "błędnym kołem". - Wojny i konflikty mogą prowadzić do przerw w dostawach żywności, tak jak głód i brak bezpieczeństwa żywnościowego może doprowadzić do wybuchu ukrytych konfliktów. Nigdy nie osiągniemy celu, jakim jest likwidacja głodu, jeśli nie zakończymy również wojen i konfliktów zbrojnych - oświadczyła Reiss-Andersen.

 

W jej opinii Pokojowa Nagroda Nobla dla Światowego Programu Żywnościowego to "wezwanie do państw, aby organizacja otrzymywała wyższe dotacje". - My, którzy żyjemy w zachodnich społeczeństwach, nie doświadczyliśmy ani nie widzieliśmy głodu. Ważne jest, aby zwiększyć świadomość. Wszystkie kraje na świecie muszą przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego - podkreśliła.

 

"To uznanie dla pracy personelu"

 

"WFP z głęboką pokorą przyjmuje Pokojową Nagrodę Nobla 2020. To uznanie dla pracy personelu WFP, który każdego dnia kładł na szali swoje życie, by dostarczyć żywność i pomoc dla ponad 100 mln głodnych dzieci, kobiet i mężczyzn na całym świecie" - czytamy we wpisie na Twitterze.

 

 

Przyznanie nagrody skomentował też rzecznik agencji Thomson Phiri. "W tym roku wzbiliśmy się ponad to, czego wymagała sytuacja. Wszystko się zamknęło po tym, gdy wprowadzono krajowe i światowe restrykcje w związku z pandemią. WFP odpowiedział na wyzwanie, byliśmy w stanie połączyć ze sobą społeczności. W pewnym momencie byliśmy największą linią lotniczą świata, kiedy większość linii przestała latać" - powiedział Phiri, cytowany przez agencję Reutera.

 

Światowemu Programowi Żywnościowemu gratulacje złożył także prezydent Andrzej Duda. "Cieszę się, że praca Programu, którego siedzibę w Rzymie odwiedziłem w 2018 roku, została doceniona" - napisał na Twitterze prezydent.

 

 

ZOBACZ: Nobel 2020 z chemii za opracowanie potężnej technologii edycji genów u ludzi

 

 

Światowy Program Żywnościowy powstał w 1961 roku, swoją siedzibę ma w Rzymie, a biura w ponad 80 krajach. Zajmuje się zwalczeniem problemu głodu na świcie. Program jest jedną z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomaga około 97 milionom ludzi każdego roku.

laf/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie