W lutym nawet -30 stopni. IMGW ostrzega

Polska
W lutym nawet -30 stopni. IMGW ostrzega
PAP/Artur Reszko
W weekend opady śniegu możliwe w całym kraju

W weekend opady śniegu możliwe w całym kraju. Szczególnie intensywne wystąpią w woj. mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Siarczysty mróz powróci w lutym. Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej, w lutym mogą zdarzyć się przynajmniej dwa okresowe napływy chłodnego powietrza, w czasie których temperatury nocą mogą spaść poniżej -15 st., a skrajnie nawet do ok. -30 st.

W województwie łódzkim w sobotę od rana do godz. 16 synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu. Również w województwach mazowieckim i świętokrzyskim IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach śniegu w sobotę.

 

Z kolei w województwie podkarpackim intensywnych opadów śniegu można spodziewać się w nocy z piątku na sobotę, tak samo jak marznących opadów śniegu z deszczem, lokalnie powodujących gołoledź. GDDKiA ostrzegła, że choć drogi były w sobotę wieczorem przejezdne, to zalegało na nich błoto pośniegowe, zajeżdżony śnieg. Było także ślisko.

 

Intensywne opady śniegu w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę w ciągu dnia, wystąpią również na południu Polski - w Małopolsce, na Śląsku i Lubelszczyźnie - zapowiada IMGW.

 

Zawieje i zamiecie 

 

W sobotę rano możliwe lokalnie mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura od -3°C na krańcach wschodnich kraju, około -1°C w centrum, do 4°C na Śląsku i w Małopolsce. Na południu kraju w drugiej połowie dnia spadek temperatury poniżej 0°C spowoduje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników.

 

Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na ogół z kierunków północnych i zachodnich, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. 

 

 

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Opady śniegu na zachodzie będą zanikać. Na Warmii. Temperatura minimalna od -12°C w dolinach karpackich i -11°C na Podlasiu do -4°C na północnym zachodzie i -2°C nad morzem. 

 

ZOBACZ: IMGW ostrzega. W weekend opady śniegu i gęste mgły

 

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami na północy i wschodzie opady śniegu. W niedziele wciąż mroźno. Temperatura maksymalna od -6°C w dolinach karpackich i -5°C na krańcach wschodnich kraju do -1°C na zachodzie i 2°C nad morzem.

 

Ostrzeżenie przed mrozem 

 

Nad obszarem powiatu białostockiego w ciągu najbliższych godzin przewiduje się spadek temperatury powietrza do -14, -16 st. C, przy gruncie zaś do -25 st. C -poinformował w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

"Aktualnie o godzinie 2-giej najniższe wartości temperatury notowane są na stacji meteorologicznej w Białymstoku -13,6 st. C oraz w Supraślu -12,5 st. C" - podał IMiGW.

 

Warunki na drogach

 

Opady śniegu mogą utrudnić jazdę w całej Polsce. Ponadto kierowcy powinni się spodziewać śniegu z deszczem w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Zaś w woj. podlaskim kłopoty mogą sprawić mgły.

 

GDDKiA ostrzegła, że śliskość występuje w zachodniej części kraju w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

 

Na Opolszczyźnie śliska nawierzchnia jest na dk 45 na odcinku Kluczbork – gr. województwa, dk 42 odc. Kluczbork – gr. Województwa, dk 11 cały odcinek na obszarze woj. opolskiego.

 

W woj. śląskim kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na dk 79 na odcinku Katowice – Sosnowiec.

 

W warmińsko-mazurskim ślisko jest na: S22 odc. Elbląg – gr. Państwa, dk 54 odc. Braniewo Południe – granica państwa.

 

ZOBACZ: Zimowe tornado w Alabamie. 30 rannych, nie żyje 14-latek

 

Trudne warunki są w południowej części województwa lubuskiego oraz na dk 17 odc. Zamość – gr. państwa.

 

Śliskie drogi są na terenie północnej i wschodniej części województwa mazowieckiego.

 

Natomiast na Podkarpaciu na: A4 odc. gr. województwa – gr. państwa, dk 94 odc. gr. województwa – Rzeszów, dk 9 odc. gr. województwa – Rzeszów, dk 19 odc. Rzeszów – Sokołów Małopolski.

 

W ciągu dnia warunki pogodowe i drogowe mogą się nieznacznie poprawić. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na północy kraju. Miejscami, głównie w południowej połowie kraju, opady śniegu.

 

Na południu kraju spodziewane są opady deszczu ze śniegiem i początkowo marznącego deszczu powodującego gołoledź. W pasie województw od Ziemi Lubuskiej po Lubelszczyznę przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm - 8 cm, na południu kraju od 6 cm do 10 cm. Rano lokalnie mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do 300 metrów.

 

Siarczysty mróz wróci w lutym

 

Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej stworzonej przez klimatologów IMGW, w pewnym momencie lutego napływ chłodnego powietrza może spowodować spadek temperatury do -28 st. - przekazał rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Jak jednak stwierdził synoptyk Instytutu, takie spadki temperatury - jeśli w ogóle się pojawią - będą tylko chwilowe.

 

- Trzeba bardzo mocno pamiętać, że te wartości wynikają z wyliczeń z 26 stycznia, a te zmieniają się z dnia na dzień - powiedział Walijewski. Zaznacza jednocześnie, że według wszystkich modeli nadchodzący miesiąc będzie chłodniejszym okresem.

 

- Okresowe napływy chłodnego powietrza mogą się zdarzyć. Takie okresy - według prognozy - mogą być przynajmniej dwa. Te temperatury faktycznie mogą spadać - szczególnie w nocy - do -20 st., skrajnie do -30 st. - powiedział synoptyk. Wskazał również, że bardziej prawdopodobne są spadki do -15 st.

 

ZOBACZ: Letnie igrzyska olimpijskie w Laponii? Najzimniejsze fińskie miasto ubiega się o organizację

 

W lutym należy spodziewać się opadów, ale będą one raczej w granicach normy. W większości kraju będą opady w granicach 20 - 45 mm, przy czym w północnej części kraju opadów może być więcej. Biorąc pod uwagę prognozowane temperatury będą to najprawdopodobniej opady śniegu - wynika z prognozy IMGW.

 

- Jeżeli ktoś już schował ciepłe kurtki i ciepłe buty głęboko do szafy, powinien się do nich ponownie uśmiechnąć, bo zima może jeszcze dać o sobie znać - powiedział Walijewski.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej zwrócił uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat pogoda w okresie zimowym przyzwyczaiła nas do dużej zmienności i relatywnie wysokiej temperatury powietrza. Jednak występowanie i utrzymywanie się przez kilkanaście dni mrozu w styczniu i lutym w naszej strefie klimatycznej, nie powinno nikogo dziwić.

 

WIDEO - Prognoza pogody Polsat News

  

laf/prz/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie