Letnie igrzyska olimpijskie w Laponii? Najzimniejsze fińskie miasto ubiega się o organizację

Świat
Letnie igrzyska olimpijskie w Laponii? Najzimniejsze fińskie miasto ubiega się o organizację
Pixaby/adege
Najzimniejsze miasto Finalndii chce zorganizować letnie igrzyska

Salla, czyli najzimniejsze miasto w fińskiej Laponii, ogłosiła we wtorek, że będzie się ubiegać o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2032 roku. W ten sposób chce także wzbudzić zainteresowanie oraz zwrócić uwagę na globalne ocieplenie klimatu.

Małe miasteczko położone na północ od koła podbiegunowego, w którym temperatury minus 50 stopni Celsjusza nie są rzadkością, zadeklarowało swoją chęć organizacji tak wielkiej imprezy na konferencji prasowej. Władze przyznały, że to szalony pomysł, ale z poważnym przesłaniem.

 

"Nasza intencja jest tu jasna. Chcemy, by Salla pozostała taka jaka jest, czyli zimowa i pełna śniegu. Stąd właśnie szalona idea zorganizowania letnich igrzysk w jednym z najzimniejszych miast na ziemi" - powiedział burmistrz Salli Erkki Parkkinen.

 

ZOBACZ: Bobsleiści z Jamajki znów chcą wystartować na igrzyskach. Przygotowują się w nietypowy sposób

 

Dodał, że jeśli faktycznie będzie możliwe zorganizowanie olimpiady w 2032 roku, będzie to oznaczać, że temperatury nadal z roku na rok są wyższe.

 

Decyzja za kilka lat

 

"Jeśli teraz nie zaczniemy działać i nadal będziemy pozwalać na globalne ocieplenie klimatu, wówczas miasta takie jak nasze przestaną istnieć. Salla nie będzie taka, jaką wszyscy znamy" - podkreślił Parkkinen.

 

Oferta Salli ma znamiona poważnej kandydatury. Ma logo, maskotkę, książeczkę przetargową, działania promocyjne.

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wybierze gospodarza letnich igrzysk 2032 przed 2025 rokiem. Zainteresowanie organizacją wyraziły stolica Kataru Dauha, indyjski Bombaj oraz region Zagłębia Ruhry w Niemczech.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie