Brytyjski wariant koronawirusa w Hiszpanii i Portugalii. Około 50 proc. aktywnych infekcji

Świat
Brytyjski wariant koronawirusa w Hiszpanii i Portugalii. Około 50 proc. aktywnych infekcji
PAP/EPA/Biel Alino
Brytyjski wariant odpowiada już za 50 proc. aktywnych infekcji koronawirusem w Hiszpanii i Portugalii

Brytyjski wariant koronawirusa odpowiada za około 50 proc. aktywnych infekcji SARS-CoV-2 w Hiszpanii i Portugalii - wynika z szacunków władz medycznych tych państw. W sobotę rano rządy w Madrycie i Lizbonie porozumiały się w sprawie przywrócenia kontroli granicznych między krajami.

Resort zdrowia Portugalii poinformował w sobotę, że w aglomeracji Lizbony już co trzecie zakażenie spowodowane jest przez wariant brytyjski.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 30 stycznia

 

Władze medyczne w obu krajach wskazały, że w czwartek w prowincji Pontevedra na północnym zachodzie Hiszpanii, niedaleko granicy z Portugalią, potwierdzono również pierwszy przypadek zakażenia szczepem południowoafrykańskim.

 

Rządy Hiszpanii i Portugalii po dwudniowych negocjacjach w sobotę rano osiągnęły porozumienie w sprawie przywrócenia kontroli granicznych między obu państwami. Wejdą one w życie w niedzielę nad ranem i będą obowiązywać do 10 lutego. Granicę na ośmiu portugalsko-hiszpańskich przejściach będą mogły przekraczać osoby wykonujące pracę w sąsiednim kraju, rezydujące w nim lub przemieszczające się ze względu na "wyższą konieczność".

Nowe restrykcje epidemiczne

Wraz z nasileniem się infekcji w Hiszpanii w sobotę kolejne regiony ogłosiły nowe restrykcje epidemiczne, m.in. Walencja zobowiązała mieszkańców do stosowania masek ochronnych podczas uprawiania sportu poza domem oraz podczas pobytu na plaży. Z kolei władze wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu nakazały zamknięcie hoteli.

 

ZOBACZ: Spędził w szpitalu 306 dni. 74-latek chory na Covid-19 wrócił do domu

 

W sobotę rząd aglomeracji Madrytu ogłosił konieczność wprowadzenia od poniedziałku izolacji społecznej. Przepisy obejmą teren zamieszkany przez 1,8 mln osób, czyli przez blisko 30 proc. ludności regionu.

ms/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie