Szwecja zamyka granicę z Norwegią. Powodem ognisko brytyjskiego szczepu koronawirusa

Świat
Szwecja zamyka granicę z Norwegią. Powodem ognisko brytyjskiego szczepu koronawirusa
Bengt-Inge Larsson/wikimedia/CC BY-SA 3.0
Szwecja zamyka granicę z Norwegią

Rząd Szwecji ogłosił w niedzielę zamknięcie granicy z Norwegią w związku z wykryciem w Nordre Follo pod Oslo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. W niedzielę w tej gminie potwierdzono 11 kolejnych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2.

Jak poinformował szwedzki minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg zakaz wjazdu z Norwegii obowiązywać będzie od północy z niedzieli na poniedziałek do 14 lutego.

 

ZOBACZ: Szwecja: uchwalono prawo pandemiczne, pozwalające m.in. na zamykanie sklepów

 

- Chcemy uniknąć sytuacji, w której Norwegowie będą przyjeżdżać do Szwecji, gdy ich sklepy są zamknięte. Zależy nam na ograniczeniu ryzyka rozprzestrzenienia się mutacji koronawirusa w naszym kraju - stwierdził Damberg.

 

Rząd Norwegii zamyka stolicę

 

Rząd Norwegii w sobotę ogłosił zamknięcie Oslo oraz dziewięciu sąsiadujących gmin, w tym Nordre Follo, gdzie wykryto ognisko brytyjskiego szczepu koronawirusa. W niedzielę w tej gminie potwierdzono kolejnych 11 przypadków tej mutacji, łącznie jest ich 17.

 

W wyniku zakażenia zmarło dwóch starszych pensjonariuszy domu opieki. Nie przebywali oni w Wielkiej Brytanii, nie jest znana droga ich zainfekowania. Obecnie analizowanych jest 250 próbek pobranych wcześniej od mieszkańców Nordre Follo.

 

Przedłużony zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

 

Władze Szwecji przedłużyły do 14 lutego również zakaz wjazdu z Danii oraz Wielkiej Brytanii, czyli krajów, gdzie rozprzestrzeniła się już brytyjska mutacja koronawirusa.

 

Do tej pory w Norwegii znanych jest 70 przypadków brytyjskiego szczepu koronawirusa, żadna z zakażonych osób nie podróżowała do Wielkiej Brytanii. W Szwecji potwierdzono 55 takich przypadków, w 16 z nich nie ma znanego połączenia z Wielką Brytanią.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie