"PSL doczekało się własnej Marty Lempart". Ociepa o Zgorzelskim

Polska
"PSL doczekało się własnej Marty Lempart". Ociepa o Zgorzelskim
Polsat News
Piotr Zgorzelski i Marcin Ociepa w programie "Gość Wydarzeń"

- Oskarżam was o tchórzostwo i hipokryzję, powtarzając uzasadnienie dwóch sędziów TK: Kieresa i Pszczółkowskiego - mówił w programie "Gość Wydarzeń" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), odnosząc się do wyroku TK ws. aborcji. - PSL doczekało się własnej Marty Lempart. Wulgarnej, manipulującej i mówiącej nieprawdę - odpowiedział mu wiceminister obrony Marcin Ociepa (Porozumienie).

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

 

ZOBACZ: Kolejny dzień protestów po wyroku TK. Demonstracje w kilkudziesięciu miastach

 

W całym kraju odbywają się protesty osób niezgadzających się z tym wyrokiem.

 

"Stan prawny w Polsce się nie zmienił"

 

Prowadzący program Grzegorz Kępka pytał, w jaki sposób dojść do porozumienia w tym temacie.

 

- Po pierwsze, rzetelna informacja w przestrzeni publicznej. Stan prawny w Polsce się nie zmienił. (…) Trybunał podtrzymał swoje stanowisko z 1997 r. w tej kwestii. Cały czas jest informacja o tym, że stan zdrowia kobiety może być przesłanką i powinien być brany pod uwagę przy decyzji lekarza (o aborcji - red.). Po drugie, szereg inicjatyw legislacyjnych, które w większym stopniu doprecyzują prawo w Polsce, że - tak naprawdę - wyrok ten powinien w większym stopniu chronić dzieci z zespołem Downa czy Turnera - stwierdził Ociepa.

 

ZOBACZ: Wyrok ws. aborcji. Dlaczego Trybunał Konstytucyjny nie mógł podjąć innej decyzji?

 

Dodał, że brakuje mu tego, by "państwo polskie bardzo mocno zadbało o dzieci z niepełnosprawnościami i rodziców bohatersko ich wychowujących".

 

Pytany o to, czy Porozumienie poprze projekt ustawy prezydenta ws. aborcji, odpowiedział: to było stanowisko mojego ugrupowania. Inicjatywa Andrzej Dudy dokładnie się w to wpisuje i my ją popieramy.

 

WIDEO: zobacz program "Gość Wydarzeń"

  

"Chcieliście umyć ręce jak Piłat"

 

- Jak słyszę rządzących mówiących o heroizmie, to nie wiem jakich słów użyć. To hipokryzja, obłuda i tchórzostwo. Nawet sędziowie TK wskazali, że to wy powinniście to załatwić w parlamencie, mając większość. Przegłosować te rozwiązania, a nie, w sposób tchórzliwy, przenieść ciężar odpowiedzialności na TK Przyłębskiej, by, jak Piłat, umyć ręce. Dlatego oskarżam was o tchórzostwo i hipokryzję, powtarzając uzasadnienie dwóch sędziów TK: Kieresa i Pszczółkowskiego - podkreślił Zgorzelski.

 

Dodał, że "w trybie pilnym należy przegłosować w Sejmie przesłankę embriopatologiczną, którą TK usunął".

 

Mówił też o rozwiązaniach proponowanych przez PSL.

 

"PSL doczekało się własnej Marty Lempart"

 

- Na początku kadencji pan wicemarszałek był rzeczowym i kulturalnym rozmówcą. Dziś mam wrażenie, że PSL doczekało się własnej Marty Lempart. Wulgarnej, manipulującej i mówiącej nieprawdę - odpowiedział Ociepa.

 

Pytany o to, czy Porozumienie opowiada się za referendum ws. aborcji, odparł: jeśli chcemy zmieniać konstytucję w tym zakresie, referendum jest niezbędne.

 

ZOBACZ: Wyrok TK ws. aborcji. Donald Tusk skomentował publikację uzasadnienia

 

- Uważam, że dziś nie jest potrzebne. Jesteśmy w stanie doprecyzować ustawowo kwestię tych przesłanek dot. wad letalnych. (…) Jeśli ktoś chce zliberalizować prawo aborcyjne, to tylko przez zmianę konstytucji, a to jest możliwe tylko przez referendum - dodał.

 

"Gracie losem rodzin"

 

- Propozycje PSL świadczą o tym, że chcemy stabilizacji. To wy wyciągnęliście ludzi na ulicę. (…) Gracie losem rodzin i ich dzieci. (…) Jeśli pan minister wykazuje się tak wielka troską o te dzieci - co jest w sumie chwalebne - to może wasze środowisko wprowadzi program adopcyjny i będziecie je adoptować - mówił Zgorzelski.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie