Zgon po szczepieniu przeciw Covid-19. Rzecznik resortu zdrowia powiedział o sekcji zwłok

Polska
Zgon po szczepieniu przeciw Covid-19. Rzecznik resortu zdrowia powiedział o sekcji zwłok
Polsat News
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz

73-letni mężczyzna zmarł dzień po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19. - Wyniki sekcji zwłok wykazały, że raczej nie miało to związku z zaszczepieniem - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, przeprowadzone zostaną teraz badania histopatologiczne.

Andrusiewicz podczas piątkowej konferencji prasowej zaapelował również, aby podchodzić do informowania o niepożądanych odczynach poszczepiennych z odpowiedzialnością i nie ferować wyroków nie mając pewności, że to niepożądany odczyn poszczepienny (NOP).

 

- Cały czas proszę i dziękuję państwu, że podchodzicie z dużą odpowiedzialnością do informowania o tychże NOP-ach, ponieważ już w przypadku pierwszej osoby, która zmarła w tej koincydencji czasowej z zaszczepieniem – czyli to jest osoba z domu pomocy społecznej w Oleśnicy – to pierwsze wyniki sekcji zwłok świadczą, że raczej nie miało to związku z zaszczepieniem – podkreślił Andrusiewicz.

 

Dodał, że odbędą się jeszcze badania histopatologiczne, które potrwają dłużej, "ale te pierwsze wyniki sekcji zwłok mówią o tym, że to raczej nie jest wskazanie do powiązania szczepienia ze śmiercią".

 

- Drugi zgon dotyczący Krakowa – tam już (...) przy wpisywaniu zgonu do systemu, lekarz zauważył, że najprawdopodobniej nie jest to zgon spowodowany szczepieniem. I tu znów mamy pewną koincydencję czasową, to była osoba też z poważnymi schorzeniami w zakładzie opiekuńczo-leczniczym – powiedział Andrusiewicz.

 

Dodał, że trzeci zgon, do którego mogło dojść w zbieżności czasowej z podaniem szczepionki, dotyczy osoby z DPS-u w Ciechanowie, około pięćdziesięcioletniej i z wieloma chorobami.

 

Postępowanie prokuratury

 

W rządowym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych z 23 stycznia znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy zanotowano zgon mężczyzny. W opisie wskazano, że pacjent miał: "gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano ZRM (zespół ratownictwa medycznego – red.)". Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji zgon.

 

Chodzi o 73-letniego mężczyznę, pensjonariusza Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie. Dyrektor tego DPS-u Marek Czarnecki powiedział, że podopieczny otrzymał szczepionkę 19 styczna w godzinach porannych. - Szczepienie zostało przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny, który został wskazany przez NFZ – powiedział dyrektor.

 

ZOBACZ: Mężczyzna zmarł dzień po podaniu szczepionki. Co o nim wiadomo?

 

Według relacji Czarneckiego 73-latek poczuł się źle 19 stycznia wieczorem.

 

- Wezwano pogotowie. Mężczyzna zmarł 20 stycznia – powiedział dyrektor. Podkreślił, że przyczyny zgonu wyjaśni postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Oleśnicy.

 

Ponad 1,5 mln zakażeń

 

Badania potwierdziły 6144 nowe zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 336 chorych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii w Polsce zdiagnozowano ponad 1,5 mln przypadków choroby wywołanej tym patogenem.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nowe potwierdzone przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (972), wielkopolskiego (656), pomorskiego (556), kujawsko-pomorskiego (500), warmińsko-mazurskiego (442), śląskiego (427), zachodniopomorskiego (411), dolnośląskiego (386), łódzkiego (309), lubelskiego (264), podlaskiego (254), małopolskiego (250), podkarpackiego (222), lubuskiego (171), opolskiego (145) i ze świętokrzyskiego (93).

 

Resort zaznaczył, że w sprawozdaniu nie wskazano adresu dla 86 przypadków. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

 

Na COVID-19 zmarło 65 osób, a z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami 271 pacjentów. Łącznie 336 osób.

 

Od początku epidemii w Polsce stwierdzono 1 502 810 przypadków COVID-19. Zmarło 36 780 osób.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie