Mężczyzna zmarł dzień po podaniu szczepionki. Co o nim wiadomo?

Polska
Mężczyzna zmarł dzień po podaniu szczepionki. Co o nim wiadomo?
PAP/Andrzej Grygiel
Zmarł dzień po szczepieniu

73-letni mężczyzna, który zmarł 20 stycznia, dzień po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19, był podopiecznym Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (Dolnośląskie). Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane.

W rządowym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych z 23 stycznia znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy zanotowano zgon mężczyzny. W opisie wskazano, że pacjent miał: "gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano zespół ratownictwa medycznego. Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji zgon.

 

73-letni mężczyzna był pensjonariuszem Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie. Dyrektor tego DPS-u Marek Czarnecki powiedział, że podopieczny otrzymał szczepionkę 19 styczna w godzinach porannych.

 

ZOBACZ: Grodzki: seniorzy stoją w kolejkach, by usłyszeć, że nie ma terminu szczepienia

 

"Szczepienie zostało przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny, który został wskazany przez NFZ” – powiedział dyrektor. Według relacji Czarneckiego 73-latek poczuł się źle 19 stycznia wieczorem.

 

"Wezwano pogotowie. Mężczyzna zmarł 20 stycznia" – powiedział dyrektor. Podkreślił, że przyczyny zgonu wyjaśni postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Oleśnicy.

 

Czarnecki dodał, że w DPS-ie zaszczepiono 269 pensjonariuszy. Nie mieli oni niepożądanych odczynów poszczepiennych

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie