Umowa UE z AstraZeneca "krystalicznie jasna"

Polska
Umowa UE z AstraZeneca "krystalicznie jasna"
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI
Umowa KE z AstraZeneca na 300 mln dawek szczepionki, która pozostaje niejawna, jest w centrum sporu o opóźnienie dostaw do Europy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, że umowa KE z AstraZeneca jasno zobowiązuje tę firmę do dostarczenia konkretnych ilości szczepionki przeciw Covid-19. Wskazywała też fabryki w Wielkiej Brytanii jako źródła dostaw dla UE.

Von der Leyen odniosła się w ten sposób w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk do sporu z brytyjsko-szwedzkim koncernem wokół zapowiedzianych opóźnień dostaw szczepionki przeciw Covid-19. Oświadczyła, że zamówienia na preparat AstraZeneca są prawnie wiążące, a sama umowa - "krystalicznie jasna".

 

Jak dodała, zawarta w kontrakcie klauzula, zobowiązująca firmę jedynie do "dołożenia wszelkich starań" w sprawie realizacji zamówień, obowiązywała tylko do czasu, kiedy nie było jasne, czy koncernowi uda się wyprodukować skuteczną szczepionkę.

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała w piątek, że strona unijna chce tego dnia opublikować kontrakt na dostawy szczepionek przeciw Covid-19, podpisany z koncernem farmaceutycznym AstraZeneca.

 

- Chcemy go dziś opublikować, prowadzimy rozmowy z firmą, które części (kontraktu) powinny zostać zamazane ze względu na poufność - powiedziała szefowa KE w piątek na antenie publicznego niemieckiego radia Deutschlandfunk.

 

300 mln dawek szczepionki

 

Szefowa Komisji podkreśliła też, że jest "ważne, by umowa została teraz upubliczniona, aby dla wszystkich było jasne, co w niej się znajduje".

 

Umowa KE z AstraZeneca na 300 mln dawek szczepionki, która pozostaje niejawna, jest w centrum sporu o opóźnienie dostaw do Europy. Według koncernu zmniejszenie dostaw o 60 proc. w I kwartale br. jest efektem gorszej niż oczekiwano produktywności jednej z fabryk w Belgii. UE domaga się jednak, by koncern zrekompensował straty, przekierowując dostawy z brytyjskich fabryk, które zaopatrują Wielką Brytanię.

 

ZOBACZ: Chorzów: z przychodni zniknęły ampułki ze szczepionką przeciw COVID-19

 

Według von der Leyen umowa z AstraZeneca wymienia cztery fabryki - dwie w Europie i dwie na Wyspach Brytyjskich - jako źródło zaopatrzenia do UE. Szef koncernu Pascal Soriot argumentował z kolei w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica", że Wielka Brytania ma priorytet w dostawach, bo podpisała umowę trzy miesiące wcześniej niż KE. Według von der Leyen nie ma to znaczenia.

 

Monitorowanie eksportu szczepionek 

 

- AstraZeneca wyraźnie zapewniła nas w tej umowie, że żadne inne zobowiązania nie przeszkodzą jej w wypełnieniu kontraktu - wskazała szefowa KE.

 

Jak poinformowała agencja Reutera, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał w liście do przywódców państw, że nie wyklucza rozwiązania sporu na drodze sądowej. Komisja przygotowała też specjalny mechanizm pozwalający na monitorowanie eksportu szczepionek produkowanych w UE do krajów trzecich, który może pozwolić na zablokowanie wywozu szczepionek.

 

Kłopoty dostawcy

 

W zeszłym tygodniu brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny nieoczekiwanie zapowiedział cięcia w dostawach do UE w pierwszym kwartale 2021 r., argumentując, że ma problemy z produkcją w belgijskiej fabryce. Według strony unijnej oznaczałoby to zmniejszenie dostaw o 60 proc., do 31 mln dawek, w okresie do końca marca.

 

ZOBACZ: Reuters: AstraZeneca zaoferowała przyspieszenie dostaw szczepionek do UE

 

Anonimowy urzędnik UE "bezpośrednio zaangażowany w proces negocjacji", na którego powołuje się agencja Reutera, w piątek poinformował, że AstraZeneca zaproponowała zwiększenie dostaw do 39 mln dawek w pierwszym kwartale.

 

Dla Unii jest to jednak za mało. Zgodnie z umową zawartą w sierpniu ub.r. firma miała dostarczyć do UE co najmniej 80 mln dawek w tym okresie. Jak informuje źródło Reutersa, zapisy kontraktu pozwalają też na interpretację, zgodnie z którą zobowiązania AstraZeneca do marca br. sięgają 120 mln dawek.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie