Nowa metoda testów na koronawirusa. Chińczycy pobierają wymaz z odbytu

Świat
Nowa metoda testów na koronawirusa. Chińczycy pobierają wymaz z odbytu
Pixaby/frolicsomepl
Nowa metoda testów na koronawirusa

W Pekinie pierwszy raz od początku epidemii zastosowano nową metodę testów na obecność koronawirusa. Wymazy z odbytu pobrano od części nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej, w której wykryto ognisko Covid-19. Resztę personelu przetestowano w tradycyjny sposób oraz m.in badając poziom przeciwciał w surowicy.

Według przypuszczeń chińskich lekarzy testy wykonane poprzez pobranie wymazu z odbytu mogą być dokładniejsze. Jak poinformował Li Tongzeng zastępca dyrektora odpowiedzialnego za choroby zakaźne w Beijing You'an Hospital koronawirus może dłużej utrzymywać się w odbycie i ekskrementach niż w górnych drogach oddechowych. U osób, które nie wykazują poważnych objawów, wirus może być obecny w gardle przez 3-5 dni, a to sprawia, że wyniki testów mogą być fałszywe. 

 

W wywiadzie dla China Central Television lekarz przyznał, że pobieranie wymazów z odbytu ma być wykorzystywane tylko w "kluczowych grupach" , czyli np. w przypadku dużych grup poddanych kwarantannie. Jak dodaje, metoda nie jest tak wygodna jak pobieranie wymazów z nosa i gardła. 

 

Kontrowersyjna metoda

 

Nowy sposób badań podzielił środowisko lekarskie w Chinach. Przeciwnikiem wymazów z odbytu jest Yang Zhanqiu, pracownik naukowy Uniwersytetu w Wuhan. W rozmowie z Global Times przyznał, że skoro wirus przenosi się poprzez drogi oddechowe, to najskuteczniejszą metodą są wymazy z nosa i gardła. 

 

ZOBACZ: Amerykanie w końcu zatwierdzili pierwszy domowy test na CoVID-19

 

"Zdarzały się przypadki pozytywnego wyniku testu na koronawirusa w odchodach pacjenta, ale żadne dowody nie sugerowały, że został on przeniesiony przez układ pokarmowy ” - dodał Yang.

 

Pekin przeprowadza też masowe testy na obecność przeciwciał w surowicy osób, które przyjechały do stolicy Chin po 10 grudnia. Zdaniem ekspertów ma to pomóc w odnalezieniu łańcucha wirusa. 

 

 

dsk/sgo/ globaltimes.cn
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie