Vaclav Klaus dostał mandat za brak maski ochronnej. Odwołał się od decyzji

Świat
Vaclav Klaus dostał mandat za brak maski ochronnej. Odwołał się od decyzji
commons.wikimedia.org/fot. David Sedlecký
Czechy: były prezydent Klaus odwołał się po otrzymaniu mandatu za brak maski ochronnej

Były prezydent Czech Vaclav Klaus, który został ukarany mandatem wysokości 10 tys. koron (ok. 1700 zł) za brak maski ochronnej, odwołał się w czwartek od decyzji stacji sanitarno-epidemiologicznej sprzed tygodnia. Stwierdził, że było to z jego strony obywatelskie nieposłuszeństwo.

W oświadczeniu przekazanym mediom przez jego prawników były prezydent napisał, że sprzeciw wobec nałożonego mandatu ma na celu ochronę praw wszystkich obywateli. Uznał także, że grzywna została na niego nałożona ze względów politycznych i nie jest karą uzasadnioną względami epidemicznymi.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Mandat, który praska stacja sanitarno-epidemiologiczna wymierzyła Klausowi 20 stycznia, dotyczył wydarzeń z 28 października 2020 roku, gdy obchodzona była rocznica powstania Czechosłowacji.

 

Według byłego prezydenta do obowiązków osoby publicznej należy w takich okolicznościach złożenie wieńca oraz dwuminutowe przemówienie do stojących w pobliżu ludzi. Klaus podkreślił, że zabierając wówczas głos był pewny konstytucyjnych gwarancji wolności słowa, których - jego zdaniem - nie ograniczyły restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Dodał, że stacje sanitarno-epidemiologiczne nakładają kary z naruszeniem konstytucji.

 

Klaus złożył także bez maski kwiaty w rocznicę aksamitnej rewolucji w listopadzie 2020 roku. Według wysokonakładowego pisma „Blesk” w styczniu Klaus spędził godzinę w restauracji, która powinna być zamknięta. Również w styczniu podczas demonstracji przeciwko rządowym ograniczeniom przemawiał bez maski ochronnej na Rynku Starego Miasta w Pradze.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie