Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów? Tak mówią niemieccy eksperci

Świat
Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów? Tak mówią niemieccy eksperci
PAP/EPA/MONIRUL ALAM
Preparat AstraZeneca nie jest jeszcze dopuszczony do użytku w UE

Komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła w czwartek, by preparat firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 był obecnie podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia. Uzasadniono to niewystarczającą ilością danych w badaniach nad tą szczepionką.

"Obecnie dostępne dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65. roku życia" - ocenili eksperci komisji (STIKO) w komunikacie ministerstwa zdrowia.

 

Oznacza to, że w Niemczech stosowanie tego preparatu będzie zalecane tylko dla osób w wieku od 18 do 64 lat. Już zatwierdzone do użytku w UE szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderny są stosowane także do szczepienia osób starszych.

 

Mało seniorów w badaniach klinicznych

 

Problemy z pełnym dopuszczeniem do obrotu preparatu stworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i produkowanego przez AstraZeneca sygnalizowała wcześniej niemiecka prasa. Tabloid "Bild" pisał, że podobną decyzję wyda w piątek Europejska Agencja Leków (EMA).

 

Kłopoty są wynikiem niewielkiej liczby starszych pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych szczepionki. Choć wcześniejsze badania wykazały, że preparat jest bezpieczny dla seniorów, dokładne oszacowanie jego skuteczności jest niemożliwe. Jak wynika z dokumentu STIKO, w badaniach w Wielkiej Brytanii i Brazylii wzięło udział jedynie 660 osób powyżej 65. r.ż. (spośród łącznie ponad 11,6 tys. uczestników), wśród których zdarzyły się jedynie dwie infekcje - jedna w grupie zaszczepionej i druga w grupie, która otrzymała placebo.

 

ZOBACZ: "Kurs na szczepienie". W Warszawie linia "902" dowozi seniorów na Szpital Narodowy

 

Zalecenie STIKO może prowadzić do konieczności zmiany rozporządzenia w sprawie szczepień w Niemczech. Obecnie szczepione są tylko osoby z grup ryzyka - mieszkańcy i pracownicy domów opieki, osoby w wieku 80 lat i starsze oraz personel szpitalny z oddziałów szczególnie wysokiego ryzyka.

 

W piątek decyzja EMA

 

Mimo dopuszczenia do użytku szczepionki przez Wielką Brytanię i część innych krajów, AstraZeneca napotkała na trudności w procesie zatwierdzania preparatu przez urząd w USA. W piątek decyzję w tej sprawie ma wydać EMA.

 

Jeśli przychyli się ona do opinii niemieckich ekspertów, może to dodatkowo skomplikować plany szczepień w całej Europie, borykającej się z opóźnieniami dostaw. AstraZeneca miała być jednym z głównych dostawców szczepionek dla państw UE.

emi/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie