Zmiany w obostrzeniach. Otwarte galerie, likwidacja godzin dla seniorów

Polska
Zmiany w obostrzeniach. Otwarte galerie, likwidacja godzin dla seniorów
Polsat News
Niektóre restauracje postanowiły się otworzyć, mimo obowiązujących restrykcji

- Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał do 14 lutego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Wszystkie reguły dot. zgromadzeń, imprez, hoteli, restauracji, podróży pozostają bez zmian. Od 1 lutego otwarte będą sklepy w galeriach handlowych, galerie sztuki i muzea z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nie będą obowiązywać godziny dla seniorów.

- Sytuacja epidemiczna trochę się poprawiła w ostatnim tygodniu. To zasługa dyscypliny społecznej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, ta sytuacja ma także przełożenie na sytuację w szpitalach. - Pierwszy raz od bardzo długiego czasu liczba hospitalizacji spadła poniżej 14 tys. - mówił minister.

 

- Sytuacja w Polsce wydaje się w tej chwili ustabilizowana, ale musimy wyraźnie powiedzieć o dwóch ryzykach. Jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie nowych mutacji wirusa - poinformował Niedzielski.

 

ZOBACZ: Brytyjska mutacja koronawirusa. Zakażeni rzadziej zgłaszają utratę węchu i smaku

 

- Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno przypuszczać, że Polska będzie "zieloną wyspą" na tle zachorowań w innych krajach Europy. Nie uwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne - podkreślił minister.

 

- W Polsce jest obecna mutacja brytyjska (...) i ona ma takie parametry, że jest bardziej zakaźna, ma większą łatwość rozprzestrzeniania się. To realne ryzyko, które musimy brać pod uwagę - zaznaczył Niedzielski.

 

 

"Etap odpowiedzialności". Obostrzenia bez zmian

 

- Decyzja, którą podjęliśmy, sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia tych zasad bezpieczeństwa, które mamy w tzw. etapie odpowiedzialności. Ten "etap odpowiedzialności" będzie obowiązywał do 14 lutego, czyli jest to kolejny okres, po którym będziemy podejmowali decyzję co dalej, obserwując oczywiście cały czas nie tylko sytuację w zakresie dziennych zakażeń, ale również sytuację w zakresie zgonów - powiedział Niedzielski. 

 

Minister doprecyzował, że bez zmian pozostają dotychczasowe zasady dotyczące: zgromadzeń publicznych, imprez i spotkań organizowanych w domach, działalności restauracji, hoteli, stoków oraz infrastruktury sportowej, a także zasad przekraczania granic.

 

ZOBACZ: Lockdown w gospodarce. Posłowie KO żądają otwarcia firm. Spotkali się z przedsiębiorcami

 

- Czyli w ramach zgromadzeń publicznych mamy do pięciu osób, ze wszystkimi zasadami zakrywania ust, zachowania 1,5 metra dystansu; imprezy i spotkania organizowane w domach - to jest oczywiście pięć osób, przy czym w limitach tych nie mieszczą się osoby, które już zostały zaczepione, czyli mają tą drugą dawkę za sobą i mija siedem dni - one nie wchodzą w limity tych osób - wyjaśnił minister zdrowia.

 

Dodał, że restauracje tak jak dotychczas, mogą świadczyć usługi tylko na wynos i w dowozie; hotele pozostają zamknięte (wyjątkiem są m.in. hotele pracownicze oraz te, w których zakwaterowani są medycy). - Stoki pozostają zamknięte, tutaj nie ma żadnych zmian; infrastruktura sportowa - tak jak do tej pory - tylko sport profesjonalny; jeżeli chodzi o kwarantannę graniczną, to jest to 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym - przypomniał szef MZ.

 

Jednocześnie Niedzielski zapowiedział, że "w najbliższej zmianie rozporządzenia epidemicznego wprowadzimy możliwość zwolnienia z tej kwarantanny, jeżeli ktoś przed przyjazdem, na 48 godzin przed wejściem do samolotu będzie miał wykonany test". 

 

WIDEO: zobacz konferencję ministra zdrowia

  

 

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

 

- Sytuacja w nauczaniu pozostaje bez zmian. Nauczanie stacjonarne dotyczy uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Starsi uczniowie nadal uczą się zdalnie - poinformował minister.

 

Ministra zdrowia zapytano, czy jest szansa na powrót uczniów do edukacji stacjonarnej przed końcem roku szkolnego.

 

- Szansa oczywiście jest. Nasze decyzje będziemy opierali na bardzo konkretnych wynikach badań - powiedział. Zapowiedział, że w drugim tygodniu lutego zostanie przeprowadzone badanie przesiewowe nauczycieli w kierunku zakażenia koronawirusem.

 

ZOBACZ: Drugi przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. Zakażona nauczycielka

 

- Jeżeli w drugim tygodniu lutego będziemy widzieli, że puszczenie klas I-III nie przyczyniło się w znaczący sposób do wzrostu wskaźnika zachorowalności, który wynosił 2 proc. wśród przebadanej populacji nauczycieli, to będzie to dawało przestrzeń do powrotu uczniów do szkół i wtedy będziemy podejmowali odpowiednie decyzje - powiedział Niedzielski.

 

- Perspektywa wakacji, która wydaje się odległa, raczej nie jest barierą, żeby się nic w tym czasie nie zadziało - dodał.

 

Otwarte galerie, bez godzin dla seniorów

 

- Od 1 lutego powracamy do rozwiązania, które funkcjonowało w grudniu - otwieramy sklepy w galeriach handlowych, oczywiście w reżimie sanitarnym - podał Niedzielski.

 

- Z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny, widać, że też nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans w tych sklepach, być w maseczkach (...), więc wydaje się, że przy tych parametrach pandemicznych, o których mówiłem na wstępie, takie rozwiązanie jest możliwe - powiedział minister.

 

ZOBACZ: Prof. Katarzyna Życińska: obostrzenia nie zawsze skutkują mniejszą liczbą zakażeń

 

Jak dodał, rozwiązanie to jest "ostrożnym krokiem". Wskazał, że kraje sąsiadujące z Polską, takie jak Słowacja czy Czechy, w pewnym momencie zdecydowały się na "odważne poluzowanie obostrzeń", a potem "stawały się niestety niechlubnym liderem zachorowań".

 

Od 1 lutego galerie sztuki i muzea zostaną otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego - 1 osoba na 15 m kw.  Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej, że decyzja o otwarciu handlu, galerii sztuki i muzeów jest oparta na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

 

 

- W obu przypadkach opieramy się na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, że handel jest stosunkowo bezpieczny, nie jest na szczycie listy miejsc, w których dokonuje się transmisja koronawirusa. Tak samo jest w przypadku galerii sztuki i muzeów - podkreślił minister zdrowia.

 

Szef resortu zdrowia powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że zwrócili się do rządu przedsiębiorcy z apelem o zniesienie godzin dla seniorów. - Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, mamy wymóg zachowania dystansu, wymóg noszenia maseczek, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego - oświadczył Niedzielski.

 

- Wydaje się, że też tak, jak postępują szczepienia w grupie seniorów będziemy mieli coraz bezpieczniejszą sytuację. I mamy realne argumenty, żeby iść w tym kierunku - dodał minister.

 

Kolejne decyzje mają zapaść za dwa tygodnie.

 

- Rozważamy wszystkie scenariusze łącznie ze scenariuszem uruchamiania w poszczególnych regionach. (...) Nie przekreślamy żadnego ze scenariuszy. Mamy główną wytyczną dotyczącą dziennej liczby zachorowań, staramy się też patrzeć na inne parametry - powiedział minister odpowiadając na pytanie czy rząd rozważa wprowadzenie regionalizacji obostrzeń.

 

- Taką debatę prowadziliśmy zarówno na temat galerii handlowych zarówno na temat szkolnictwa podstawowego w zakresie klas 1-3 - dodał.

 

Minister wyjaśnił, że w przypadku szkół nie zdecydowano się na regionalizację aby uczniowie z całej Polski mieli równe szanse.

 

W czwartek z szefem KPRM Michałem Dworczykiem Dorota Gawryluk porozmawia w programie "Gość Wydarzeń". Transmisja w Polsacie, Polsat News i na polsatnews.pl od 19:25.

prz/ml/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie