Lockdown w gospodarce. Posłowie KO żądają otwarcia firm. Spotkali się z przedsiębiorcami

Polska
Lockdown w gospodarce. Posłowie KO żądają otwarcia firm. Spotkali się z przedsiębiorcami
PAP/Radek Pietruszka
Posłowie KO spotkali się z właścicielami firm w restauracji

Posłowie KO spotkali się w czwartek z przedsiębiorcami i zażądali otwarcia od 1 lutego - w reżimie sanitarnym - m.in. hoteli, restauracji, barów, instytucji kultury i sportu. Prezes Unii Przedsiębiorców Polskich wezwał rząd, aby przestał traktować biznes jak "bydło hodowlane prowadzone na rzeź".

Do spotkania doszło w jednej z restauracji w Warszawie. Po nim na wspólnej konferencji prasowej wystąpili posłowie KO i prezes UPP Łukasz Malczyk.

 

Lider PO Borys Budka mówił po spotkaniu, że każdego dnia w Polsce "umierają dziesiątki firm". - Ludzie tracą pracę; przedsiębiorcy tracą jakąkolwiek nadzieję na to, że powróci normalność. Zostali oszukani przez rząd i dzisiaj od tego rządu oczekujemy konkretnych, jasnych decyzji. Oczekujemy tego, by odmrozić, w reżimie sanitarnym, podstawowe branże, które mogą pracować tak, by było bezpiecznie, ale przede wszystkim, by przedsiębiorcy mogli dalej zapewniać miejsca pracy, by dalej mogli mieć utrzymanie dla swoich pracowników i swoich najbliższyc - oświadczył szef Platformy.

 

ZOBACZ: Przedłużone restrykcje w Niemczech. Media piszą o "longdownie"

 

Jak dodał, w Polsce całe branże zostały zamknięte niezgodnie z konstytucją, a część z nich została pozbawiona jakiejkolwiek pomocy. - To wielkie oszustwo tego rządu musi zostać niezwłocznie naprawione. Tu chodzi o każdy dzień, o każdą godzinę, kiedy upadają kolejne polskie firmy - przekonywał Budka.

 

Nitras: domagamy się otwarcia firm, instytucji kultury i obiektów sportowych

 

Sławomir Nitras zaapelował do wicepremiera, ministra rozwoju Jarosława Gowina, by podjął dialog z przedsiębiorcami na temat tego jak bezpiecznie "odmrażać" poszczególne branże.

 

- Domagamy się od 1 lutego otwarcia hoteli i pensjonatów - w reżimie sanitarnym, otworzenia restauracji, barów, instytucji kultury - tych, które można otworzyć. Domagamy się też otwarcia od 1 lutego tych obiektów sportowych, które służą rekreacji - mówił poseł KO.

 

Maria Małgorzata Janyska oceniła, że obecny lockdown w gospodarce został wprowadzony w sposób "bezmyślny". - Z dnia na dzień rząd postawił firmy w sytuacji, w której nie mogły działać, nie mogły zarabiać. Pracownicy i przedsiębiorcy zostali praktycznie bez środków do życia i bez środków na pokrycie kosztów, które nadal są dla nich obowiązujące - wskazała posłanka KO.

 

Wezwała rząd, by usiadł do rozmów z przedsiębiorcami, tak by wspólnie wypracować zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

 

"Rząd traktuje przedsiębiorców jak bydło prowadzone na rzeź"

 

Mirosława Nykiel przypomniała, że Koalicja Obywatelska na każdym etapie prac w parlamencie nad poszczególnymi wersjami "tarcz" pomocowych składała szereg poprawek, które - zdaniem KO - miały je ulepszyć.

 

- Niestety one były odrzucane przez rządzących. Przygotowaliśmy i złożyliśmy w połowie grudnia ustawę kompleksową, która przyznawała wsparcie nie poprzez PKD (kody klasyfikujące działalność gospodarczą - red.), ale przez spadek przychodów danej firmy - podkreślała posłanka KO. Jak dodała, ustawą do tej pory nikt się nie zainteresował.

 

ZOBACZ: Ustawa pilnie uruchamiająca gospodarkę w reżimie sanitarnym. Propozycja PSL

 

Prezes Unii Przedsiębiorców Polskich Łukasz Malczyk wezwał rząd, by przestał traktować przedsiębiorców jak "bydło hodowlane, które prowadzi na rzeź". - Przestańcie dzielić i oznaczać po kodach PKD tych, którzy dostaną pomoc, lub tych, którzy nie dostaną tej pomocy i zbankrutują - apelował szef UPP.

 

On również przekonywał, że nowa rządowa "tarcza" pomocowa musi być skierowana do wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców. - Mordowanie gospodarki, bo tak faktycznie nazywa się to wasze działanie, musi się natychmiast skończyć - zaznaczył Malczyk.

 

Zwrócił się też z apelem do przedsiębiorców: - Przyjaciele, jesteśmy z wami; otwierajcie swoje biznesy już dziś; oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie