Bodnar: uzasadnienie wyroku TK to narastający dramat kobiet

Polska
Bodnar: uzasadnienie wyroku TK to narastający dramat kobiet
Polsat News
"Państwo chce dalej ograniczać ich prawa, narażać życie, skazywać na tortury"

Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego to narastający dramat kobiet - ocenił w środę wieczorem Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do opublikowanego tego dnia pisemnego uzasadnienia wyroku z października 2020 r. ws. przepisów dotyczących aborcji.

"Uzasadnienie wyroku TK to narastający dramat kobiet. Państwo chce dalej ograniczać ich prawa, narażać życie, skazywać na tortury. Tej ofensywie sprzeciwia się społeczeństwo obywatelskie" - napisał Bodnar na Twitterze.

 

ZOBACZ: Wyrok TK ws. aborcji. Donald Tusk skomentował publikację uzasadnienia

 

Jednocześnie RPO w swym wpisie zaapelował do policji, aby "uszanowała prawo obywateli do spontanicznego, pokojowego protestu".

 

 

Trybunał orzekł w październiku 2020 r., że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Fala protestów w całym kraju

Z opublikowanego w środę przez TK uzasadnienia wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym, a samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma "charakter eugeniczny".

 

ZOBACZ: Strajk Kobiet. Protesty po publikacji uzasadnienia wyroku TK ws. aborcji

 

TK wskazał też, że ocena dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia. Wyrok TK ma być jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw.

 

Październikowe orzeczenie TK wywołało falę protestów w całym kraju. Także w środę - po publikacji pisemnego uzasadnienia na stronie TK - doszło do protestów. W Warszawie protestujący sprzed siedziby Trybunału przeszli na plac Na Rozdrożu, a dalej Alejami Ujazdowskimi na plac Trzech Krzyży. Potem demonstranci przeszli na Aleje Jerozolimskie, skręcili w ul. Raszyńską i po godz. 20 zatrzymali się w okolicach siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Spod siedziby PiS przeszli na rondo Dmowskiego. Następnie przemarsz wrócił przed siedzibę TK, gdzie protest ma się zakończyć.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie