Kiedy łagodzenie obostrzeń? Rzecznik rządu wyjaśnia

Polska
Kiedy łagodzenie obostrzeń? Rzecznik rządu wyjaśnia
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller w Graffiti

- Przed nami posiedzenie Rady Medycznej, która będzie omawiała kwestię luzowania obostrzeń. Czekamy na dane zakażeń z poniedziałku. Dziś na pewno takiej decyzji nie będzie. Ogłosimy ją przed weekendem. Nie spodziewam się jednak, by było to zaostrzenie obowiązujących przepisów - powiedział w "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller.

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

 

Hotele i galerie handlowe otwarte jako pierwsze?

 

Rzecznik rządu w "Graffiti" zaznaczył, że we wtorek "na pewno nie zostanie ogłoszona decyzja w sprawie ewentualnego luzowania obostrzeń".

 

- To będą pewnie najbliższe dni, przed weekendem, tak, aby był też czas na przygotowanie się. Przed nami posiedzenie Rady Medycznej, która będzie omawiała kwestię luzowania obostrzeń. Czekamy na dane zakażeń z poniedziałku - podkreślił.

 

ZOBACZ: Kiedy otwarcie galerii handlowych? Wiceminister wyjaśnia

 

Dodał, że "nie spodziewa się jednak, by było to zaostrzenie obowiązujących przepisów". Müller stwierdził, że "otwarcie galerii handlowych czy częściowe działanie hoteli wydaje się dość oczywiste, jeśli miałby być podejmowane decyzje ws. luzowania obostrzeń".

 

Będzie paszport szczepionkowy?

 

Pytany o to, z jaki źródeł wiedzy korzysta rząd przy dostosowywaniu obostrzeń do aktualnej sytuacji w związku koronawirusem, odpowiedział: bazujemy m.in. na badaniach z prestiżowego czasopisma naukowego "Nature" oraz rekomendacjach Rady Medycznej czy profesorów epidemiologów.

 

Prowadzący program Marcin Fijołek pytał o stanowisko rządu ws. tzw. paszportu szczepionkowego - dokumentu poświadczającego o zaszczepieniu przeciw COVID-19, który umożliwiałby podróżowanie.

ZOBACZ: KE: trwają dyskusje o wprowadzeniu tzw. paszportów szczepień

- Na tę chwilę nie ma jednolitego stanowiska rządu w tym zakresie. Różne przesłanki przemawiają za i przeciw. Miejmy nadzieję, że takie rozwiązanie nie będzie potrzebne, bo poziom wyszczepienia pod koniec drugiego kwartału będzie na tyle wysoki. To wywołuje uzasadnione pytania i emocje społeczne, ale z drugiej strony, jeśli epidemia miałaby dalej zbierać śmiertelne żniwo, to takie rozwiązanie jest rozważane na poziomie europejskim - wyjaśnił rzecznik rządu.

WIDEO: Rzecznik rządu o ewentualnym luzowaniu obostrzeń

  

Spotkanie premiera z opozycją

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na wtorek na godz. 9 przedstawicieli klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję ws. Narodowego Programu Szczepień; według zapowiedzi na spotkaniu pojawią się przedstawiciele: PiS, KO, Lewicy, PSL oraz prawdopodobnie Konfederacji.

ZOBACZ: Narodowy Program Szczepień. Opozycja spotka się z premierem

 

Müller zaznaczył, że "jeśli padną przekonujące i konstruktywne argumenty ze strony opozycji, możemy dokonać korekt w Narodowym Programie Szczepień".

 

Pytany o to, kiedy zaszczepią się seniorzy powyżej 60 roku życia, odparł: na pewno możemy zadeklarować drugi kwartał.

- On trwa od kwietnia do czerwca, więc to dość duże pole, jeśli chodzi o czas. Producenci co chwilę zmieniają terminy dostaw. Jesteśmy uzależnieni, podobnie jak inne kraje, od zdolności producenckich - podkreślił.

Dotychczasowe wydania programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

hlk/ac/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie