"Tam nic nie było w porządku". Szef GIS o otwartych dyskotekach

Polska
"Tam nic nie było w porządku". Szef GIS o otwartych dyskotekach
Polsat News
Krzysztof Saczka, p.o. szefa GIS

- Tam nic nie było w porządku, lokal powinien być zamknięty - przyznał p.o. szefa GIS Krzysztof Saczka, pytany o działające w weekend dyskoteki, m.in. w Tarnowie. - Pandemia trwa, może w wyniku akcji szczepień wszyscy zapomnieli o tym fakcie, ale pamiętajmy, że codziennie mamy kilka tysięcy osób zakażonych - podkreślił w rozmowie w Polsat News.

- Inspekcja sanitarna nie nakłada mandatów, inspekcja sprawdza przestrzeganie warunków sanitarno-epidemiologicznych - podkreślił Saczka.

 

- Jeśli stwierdzi naruszenia prawa, toczy się postępowanie administracyjne. W jego wyniku wydawana jest decyzja administracyjna, która może opiewać na stosowną karę od 10 tys. do 30 tys. zł. - tłumaczył. 

 

ZOBACZ: Kilkaset osób bez masek w nyskim klubie. Dyskoteki w Tarnowie i na Podhalu

 

- Inspekcja sanitarna może dokonywać kontroli (danego lokalu - red.) codziennie. W skrajnym przypadku każde postępowanie może zakończyć się karą w wysokości 30 tys. zł - zaznaczył. 

 

W ostatni weekend sam sanepid przeprowadził ok. 1200 kontroli. Razem z policją przeprowadzano ich w sumie dwa tysiące. - W wyniku tych kontroli toczą się 103 postępowania administracyjne. Nałożono już dziewięć kar, w tym trzy po 30 tys. zł - powiedział Saczka. 

 

Luzowanie obostrzeń

 

- Oczywiście toczą się dyskusje, w którym kierunku obostrzenia mogą pójść. Aktualnie nie jesteśmy w stanie określić, jaki będzie rozwój sytuacji epidemiologicznej. Jeśli popatrzymy na sytuację naszych sąsiadów, to nasze działania muszą być niezwykle ostrożne i musza być podyktowane dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo społeczne - podsumował Krzysztof Saczka, zaznaczając, że poziom zgonów spowodowanych Covid-19 jest wciąż bardzo wysoki. 

 

Wideo: Szef GIS o karach za łamanie obostrzeń

  

 

Saczka podkreślił, że aktualne obostrzenia obowiązują do końca lutego, dlatego w tym tygodniu powinny zapaść decyzje w sprawie ich zniesienia lub przedłużenia. 

 

Trwają szczepienia seniorów

 

Gościem Polsat News był także wiceminister zdrowia. Waldemar Kraska zapewnił, że szczepienia grupy zero (medycy), a także osób powyżej 70. roku życia pomimo problemów z dostawami, powinny odbyć się zgodnie z harmonogramem.

 

- Mamy podpisane umowy, z umów trzeba się wywiązywać. Liczę, że firmy się wywiążą i w pierwszym kwartale to, co mamy obiecane i to co przewiduje harmonogram, czyli wyszczepienie trzech milionów Polaków, się na pewno stanie - powiedział. 

 

Jak zaznaczył, "firma Pfizer obiecała nam, że do połowy lutego wyrówna braki w dostawach, które nastąpiły". 

 

Wideo: Wiceminister zdrowia o szczepieniach w Polsce

  

 

- Prawdopodobnie w tym tygodniu nastąpi rejestracja szczepionki firmy AstraZeneca. Myślę, że w lutym ta firma dostarczy na polski rynek dodatkowe szczepionki - podkreślił Kraska. 

 

jo/msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie