Gość "Wydarzeń" Borys Budka: nikt nie namówi opozycji, by brała odpowiedzialność za błędy rządu

Polska
Gość "Wydarzeń" Borys Budka: nikt nie namówi opozycji, by brała odpowiedzialność za błędy rządu
Polsat News
Przewodniczący PO Borys Budka w "Gościu Wydarzeń"

- Zaproponowaliśmy rządowi konkretne rozwiązania, które usprawnią źle zaprojektowany system szczepień w Polsce - mówił lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Jak dodał w programie "Gość Wydarzeń", władza musi wytłumaczyć Polakom, dlaczego zrezygnowano z zakupu 15 mln szczepionek. Zapewnił, że jest odpowiedzialny, by Jarosław Kaczyński był liderem opozycji po następnych wyborach do Sejmu.

We wtorek odbyło się spotkanie premiera z reprezentacjami klubów opozycyjnych. Dotyczyło programu szczepień przeciw Covid-19 i sposobu jego realizacji.

 

- Doskonale widać, że premier czy prezydent spotykają się z opozycją tylko wtedy, kiedy pali im się grunt pod nogami - komentował po jego zakończeniu lider PO Borys Budka.

 

ZOBACZ: Zmiany w harmonogramie, nowe źródła szczepionki. Opozycja po spotkaniu z premierem

 

Platforma Obywatelska chce "decentralizacji" systemu szczepień

 

W programie "Gość Wydarzeń" ponownie odniósł się do rozmowy z Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu.

 

- Zaproponowaliśmy konkretne rozwiązania, które usprawnią źle zaprojektowany system szczepień - poinformował.

 

Jak uściślił Budka, wśród nich jest postulat "decentralizacji". - Tak, by w przychodniach rejestrowano się i by to one , w razie wolnych miejsc, kontaktowały się z pacjentami - wymienił. 

 

"W tempie zaproponowanym przed rząd, szczepienia potrwają kilka lat"

 

Prowadząca Dorota Gawryluk zapytała Budkę, czy podczas spotkania opozycja zgodziła się, by rząd rozpoczął rozmowy poza mechanizmami Unii Europejskiej ws. zakupu szczepionek. 

 

- Rząd musi wytłumaczyć Polakom, dlaczego zrezygnował z zakupu 15 mln szczepionek (w ramach unijnych ustaleń - red.). To niedopuszczalne, by zostały one rozdysponowane między innymi państwami - ocenił.

 

WIDEO: Rozmowa z Borysem Budką w "Gościu Wydarzeń"

  

 

Jego zdaniem, rządzący powinni przedstawić "konkretne rozwiązania, a nie panicznie szukać tego, co nie zostanie zrealizowane". - W tym tempie, które zaproponował rząd, szczepienia będą trwały kilka lat - uznał.

 

ZOBACZ: Kiedy łagodzenie obostrzeń? Rzecznik rządu wyjaśnia

 

Jak dodał, w sprawie ewentualnego zakupu szczepionek poza UE, rząd "nie przedstawił żadnej konkretnej propozycji". - Zgodził się na mechanizm solidarności europejskiej i podpisał umowę. To on decyduje, jak wyglądają negocjacje. Nikt nas nie namówi, by opozycja brała odpowiedzialność za jego błędy - powiedział Borys Budka.

 

Budka: oczekujemy, że władza naprawi swój błąd

 

Dorota Gawryluk zapytała, czy PO ma "pretensje" do rządzących o to, że zaakceptowała unijne porozumienie ws. szczepionek w takim kształcie.

 

- Ono zagwarantowało ich dostępność równolegle we wszystkich krajach (wspólnoty - red.) i każdy z nich otrzymał taką samą cenę (za dawki) - przypomniał Budka.

 

Jego zdaniem, polski rząd mógłby podpisać inne porozumienie, jeśli nie łamałoby tego, które zaakceptował wcześniej. - Oczekujemy, że władza naprawi swój błąd i 15 milionów szczepionek ostatecznie trafi do Polski - mówił w "Gościu Wydarzeń".

 

Według niego, "aby Polska była dobrze zarządzana, trzeba zmienić rząd". Wówczas prowadząca zapytała go o niedawny sondaż, który wykazał, że zdaniem niemal 60 proc. Polaków opozycja nie ma swojego lidera.

 

ZOBACZ: Opozycja bez lidera? Najnowszy sondaż

 

Ponadto, dwa pierwsze miejsca zajęli politycy Koalicji Obywatelskiej: przewodniczący PO Borys Budka i prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Na trzecim znalazł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia - wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej". 

 

Platforma rozmawia z Polską 2050? "Łączą nas podobne postulaty"

 

Przewodniczący PO stwierdził, komentując te wyniki, że dziś najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, "jak opozycja może wygrać wybory, współpracując".

 

- Sondaże pokazują, że ona ma większość. Wybory można wygrać, jeśli utworzymy szeroki blok opozycyjny, mogący w parlamencie odrzucać weta prezydenta - dodał. 

 

ZOBACZ: Sondaż: PiS liderem, ruch Szymona Hołowni z dobrym wynikiem

 

Borys Budka zapewnił, że to on jest odpowiedzialny, by w następnym składzie Sejmu to Jarosław Kaczyński był liderem opozycji. 

 

Zapytany, czy rozmawia o współpracy z Szymonem Hołownią i jego ruchem, odpowiedział, iż "to oczywiste, gdy łączą nas podobne postulaty".

 

- Dodatkowo część jego środowiska opiera się na byłych ministrach rządów PO-PSL. Obecnie najważniejsze jest, by nie rywalizować w opozycji, bo wróg jest po drugiej stronie - podsumował.

wka/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie