Opozycja bez lidera? Najnowszy sondaż

Polska
Opozycja bez lidera? Najnowszy sondaż
PAP/Tomasz Gzell
Prawie 60 proc. badanych nie potrafi wskazać żadnego nazwiska lidera opozycji

KO nie powinna ograniczać się do reagowania na "wrzutki" PiS. Musi kreować własny komunikat i działać na świadomość - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Zarówno Budka, jak i Trzaskowski mają szansę stać się liderami całej opozycji - wskazuje sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie "Rz".

Kto jest liderem opozycji? Według sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", dwa pierwsze miejsca zajmują politycy Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący PO Borys Budka i prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski, a trzecie lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jak pisze w komentarzu "Rz", złą wiadomością dla całej opozycji jest to, że prawie 60 proc. badanych nie potrafi wskazać żadnego nazwiska.

 

ZOBACZ: Ponad 45 tysięcy członków PiS. Jest ich dwa razy więcej niż w 2015 roku

 

Wyjaśnia, że respondenci sami wskazywali osoby, które ich zdaniem rolę lidera pełnią obecnie. "Ankieterzy nie proponowali w pytaniach żadnych nazwisk" - czytamy. W efekcie szef PO Borys Budka uzyskał 12,6 proc. wskazań, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski niespełna 9 proc., a Szymon Hołownia (Polska 2050) - 8 proc. Kolejne miejsce zajmują Donald Tusk - 4,5 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,1 proc., Adrian Zandberg - 1,3 proc., tak jak i Krzysztof Bosak. "Śladowy wynik uzyskała liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart - 0,4 proc., ale warto zauważyć, że dokładnie taki sam uzyskali doświadczeni politycy jak Grzegorz Schetyna czy Małgorzata Kidawa- Błońska" - wskazuje dziennik.

 

"Brak wielkiego zaskoczenia"

 

- Nie ma wielkiego zaskoczenia w tym, że ponad 59 proc. badanych nie umie wskazać żadnego lidera - uważa cytowana przez gazetę prof. Ewa Marciniak, politolożka z UW. - To symptomatyczne, ale nic nowego - dodaje. Według niej można jednak mówić o swoistej dwuwładzy: Borys Budka i Rafał Trzaskowski. - Nie ma między ich wynikami dużej różnicy - podkreśla.

 

ZOBACZ: "Żeby żaden poseł z PO nie odszedł". Życzenia na 20. urodziny Platformy Obywatelskiej

 

Zdaniem prof. Marciniak w oczach opinii publicznej opozycja jest rozproszona personalnie i komunikacyjnie. - KO nie potrafi prowadzić zogniskowanej komunikacji i polityki informacyjnej, a to wpływa na to, że wyborcy widzą w tej partii dwóch liderów - mówi gazecie politolożka.

 

Sondaż IBRiS zrealizowano 22-23 stycznia metodą telefonicznych wywiadów (CATI).

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie